Absolute beginner on Web - Projekt Abowe
Abowe > 8. Rejstřík pojmů – Abecední

8. Rejstřík pojmů (internetové pojmy) – Abecední

Obsah v kostce:

  • Ptáte se „Co je to…“ „Co znamená…“, „Vysvětlení…“ nebo „Jaký je význam…“ a pak následuje pojem, který neznáte? Na této stránce najdete internetové pojmy s odkazy na články, kde jsou související témata zpracována.
  • Rejstřík internetových pojmů je řazen abecedně.
  • Pro možnost vyhledání konkrétního textu stiskněte CTRL+F.
  • Chybí tu nějaký pojem? Upozorněte nás, rádi jej zpracujeme a přidáme.
  • Další zajímavé informace najdete v encyklopedii HTML a tvorby webu (autorem je Yuhů, Dušan Janovský).
  • Rejstřík účetních pojmů nalezen na http://www.yesowl.cz/rejstrik-pojmu.

Rychlá navigace v tomto rejstříku (na této stránce)

A| B| C| D| E| F| G| H| CH| I| J| K| L| M| N| O| P| Q| R| S| T| U| V| W| X| Y| Z| 0–9

A

AboweAbsolut Beginner on Web – absolutní začátečník na webu (internetu)
Jedná se o on-line příručku pro uživatele – začátečníky, kteří se chtějí naučit s internetem efektivněji pracovat a rozšířit si obzory.
Access rightsviz Přístupová práva
Administrátorsprávce – též admin, root
Člověk, který je správcem systému (serveru, sítě). Má zpravidla nastavena nejvyšší práva a zodpovídá za chod a bezchybnost systému i nastavení bezpečnostní politiky (jak je systém zabezpečen, frekvence updatů antivirového zabezpečení ap.).
AdobeAdobe Systems
1. slovo adobe v angličtině znamená vepřovice (nepálená cihla).
2. Adobe Systems je softwarová firma vyrábějící programy pro publikování, předtiskovou úpravu a počítačovou grafiku. Název společnosti pochází od řeky Adobe Creek v Los Altos, Kalifornie. Právě na březích této řeky se vepřovice dělaly. Tak přišla ke svému názvu nejprve řeka a pak i firma u ní. Více na Wikipedii – Adobe Systems.
ADSLAsymmetric Digital Subscriber Line – asymetrická digitální předplacená linka
Připojení k internetu realizované pro telefonním kabelu. Platí se měsíční paušál, na času stráveném připojením nezáleží. V současné době je již ADSL velice dobře použitelné za přístupné ceny.
Více viz článek: Připojení k internetu – Telefonní linkou – ADSL
TIP: Vyberte si nejvhodnější ADSL připojení nejen z nabídky O2 Internet (www.dsl.cz).
Akronymzkratkové slovo, zkratka sestavená z počátečních písmen vyslovovaná jako slovo
Například: IMHO – In My Humble Opinion – dle mého skromného názoru, OT – Out of Topic či Off Topic – mimo téma, BTW – By The Way – mimochodem. Používají se hojně v chatech a fórech, zkrátka při psané komunikaci, pro její zrychlení. Nezaměňovat s emotikon.
Aktualizaceviz UpDate
Aliaspřezdívka – více různých označení pro jednu věc či osobu
1. V případě e-mailu se jedná o náhradní e-mailovou adresu (příklad: hlavní e-mail = brbla@brbla.net, alias = trdlo@brbla.net). Pokud na aliasovou adresu (trdlo@brbla.net) pošlete e-mail, dojde do mail-boxu hlavního e-mailu (brbla@brbla.net) – jinými slovy adresa trdlo@brbla.net nemá vlastní mail-box, jen přesměruje poštu na ni poslanou, na jinou adresu.
2. V případě doménového aliasu se jedná o totéž na úrovni domény (jedná o virtuální server (nemá svou vlastní IP adresu), případně se dvě domény směřují na stejný obsah).
Algoritmusúčelně volený postup vedoucí k vyřešení jedné úlohy daného typu (může obsáhnout i všechny úlohy daného typu)
Ve světě počítačů se jedná o část programového kódu, která je naprogramována k řešení daného problému (například šifrování).
Anonymizérutajovač, webová služba umožňující maskování PC adresy (možné i u e-mailů)
Anonymizér slouží jako poslíček, který předá váš požadavek cíli (serveru), před kterým tajíte svou PC adresu, a zpět vám předá jeho odpověď na váš požadavek (www stránku, dokument ap.). V drtivé většině anonymizér zaznamenává, pro koho kterou operaci provedl.
Více viz článek: Míra anonymity na internetu
ASCII ARTkreslení pomocí znaků
ASCII art je směr, kterým se vydalo umění na počítačích. Z písmen, čísel a ostatních znaků jsou tvořeny nesmyslné texty, které se v oku slijí do obrázku. Svým způsobem připomíná pointilismus. Nezaměňovat s emotikon.
Attachmentviz Příloha
Autorizaceproces prokázání svého oprávnění
V běžném životě probíhá zadáním uživatelského jména a hesla. Pro místa s vyšší ostrahou jsou voleny speciálnější formy pomocí prokázání totožnosti (otisky prstů, snímání pozadí oční sítnice, test DNA…)
[nahoru]

B

BackUpviz Záloha
Reklama na internetu má většinou formu obrázku (formát gif, png, či jpg), nebo zpracována v technologii FLASH. Banner mívá velikost 468x60 pixelů (i když používané rozměry jsou dnes různé).
Bezpečnostní dírachyba v zabezpečení
Každý program je dílem člověka a stejně jako člověk je málokdy bezchybný. Bezpečnostní díra vzniká při programování – omylem, opomenutím, nebo i úmyslně – a stává se slabým místem v systému. V případě serverů se jedná o objevený nedostatek, který umožní hackerovi mít přístup tam, kam ho mít nemá. Na tyto díry se pak aplikují takzvané záplaty, kterými se objevené chyby opraví. V případě hesel se jedná o nevhodně zvolené heslo.
BitTorrenttechnologie peer to peer bandwidth saving systém
Systém určený k distribuci velkých souborů. Je určen pro nárazový nápor zájemců o aktuálně populární soubor. Uživatelé, kteří si stahují velký soubor, si mohou mezi sebou kopírovat to, co si již stáhli (systém peer to peer). Narozdíl od jiných filesharingových služeb totiž jeho výkonnost roste úměrně s počtem aktivních stahujících uživatelů. Blíže vysvětleno v článku BitTorrent – Technologie na serveru Root.cz.
Blacklistčerná listina
Užívá se v souvislosti s e-mailem, pravidly komunikace atd. Jedná se o seznam (e-mailových adres, IP adres, …) ze kterých očekáváme, nebo jsme zaznamenali podvratnou činnost (spam, útoky, …) a chceme podobné situaci předejít (e-maily nepřijímat, komunikaci preventivně zakázat). Nezaměňovat s whitelist.
BluetoothBezdrátová technologie (u nás též „modrozub“)
Bluetooth umožňuje bezdrátové spojení dvou zařízení (například PC a mobilního telefonu, dvou mobilních telefonů ap.) do vzdálenosti cca 10m. Pracuje ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz. Maximální teoretická propustnost je 720 Kbps. Nezaměňovat s Wi-Fi.
Boolova algebrapočítání se stavy 1 a 0 (true a false)
Boolova algebra je dalším pohledem na svět čísel (splňuje komutativní, asociativní, distributivní a idempotentní zákony). Pracuje se stavy 1 a 0 (pravda a nepravda, čili true a false) a vzájemnými logickými vazbami těchto stavů, které jsou definovány pomocí operátorů.
Broadbandširokopásmový, široké pásmo, širokopásmová lokální síť
Zařízení schopné navazovat více spojení najednou (např. kabelová televize (umí zachytit velké množství TV programů, rádio, internet), wi-fi síťové karty, …). Termín broadband se vžil i pro označení permanentního vysokorychlostního připojení k internetu.
Browserviz Prohlížeč
Bruteforce attackviz Útok hrubou silou
Bloginternetový „deníček“, též weblog
Krátké zápisky publikované na internetu. Zpravidla je umožněn komentář konkrétního příspěvku. Příspěvek obsahuje trvalý odkaz (pokud chci dát o příspěvku někomu vědět, pošlu mu jen tento trvalý odkaz). Blogy mohou být odborné i soukromé.
[nahoru]

C

Cachevyrovnávací paměť, u prohlížeče místo (disk, RAM), kam se ukládají načtené stránky, obrázky…
Pokud se při surfování na internetu vrátíte na již navštívenou stránku, může prohlížeč může načíst z cache celou stránku (či jen její část). Plusem je zrychlení prohlížení a menší zátěž linky, mínusem fakt, že můžete obdržet neaktuální stránku (z cache), pokud se obsah stránky na serveru změnil. Lze nastavit jak dlouho mají být stránky v cache uchovány a zda se mají stránky načítat vždy ze serveru (ať už je v cache uloženo cokoliv). Ručně můžete obnovit stránku (načíst ze serveru) tak, že kliknete na tlačítko Reload či Refresh (v IE stisknete klávesu F5).
CDMACode Division Multiple Access – kódové dělení přenosových kanálů
Připojení k internetu pomocí mobilního telefonu či modemu (2.) podporujícího technologii CDMA. Službu u nás zavedl Eurotel na staré analogové síti NMT (450MHz) pod obchodním názvem Eurotel Data Expres. Platí se měsíční paušál za službu.
Více viz článek: Připojení NMT sítí – Eurotel Data Expres (CDMA 450)
Connectpřipojit, spojit
Připojit se můžete například k internetu, síti, databázi… Connect je zpravidla na úrovni komunikačního protokolu – viz druhy připojení. Nezaměňovat s join.
Crackingčinnost, při které se cracker snaží obejít nebo deaktivovat ochranu programu
Komerční programy mají ochrany proti kopírování nebo instalaci bez sériového čísla a další prvky ztěžující jejich nezákonné šíření. Cracking se snaží tyto ochrany zlomit (deaktivovat). Sériové číslo je pak například libovolná sekvence znaků. Jedná se o práci na lokálním počítači. Připojení k internetu není nutné. Nezaměňovat s hacking.
Crackerčlověk, který deaktivuje a obchází softwarové ochrany
Dělá úpravy v programech, aby fungovaly bez řádné registrace, dokáže odhalit algoritmy, které ověřují sériová čísla a naprogramovat k nim generátor. Nezaměňovat s hacker.
CSSCascading Style Sheets – kaskádové styly
Pomocí kaskádových stylů se dá radikálně změnit vzhled internetových stránek. Kaskádové styly by měly být umístěny v externím souboru, nikoliv přímo v textu stránek (oddělený obsah a forma).
Červe-mailový červ, worm
Jedná se o e-mailový vir. Šíří se formou přílohy (u e-mailu), ze které se spustí, rozešle na co největší počet e-mailových adres. Vykoná záškodnickou činnost.
Více viz článek: Viry, hackeři atd…
Computerpočítač
Zařízení schopné provádět jednoduché i složité výpočty. Zprvu primitivní, neskladné a poruchové stroje byly časem vylepšeny a miniaturizovány do úhledných a mnohdy i snadno přenosných modelů. U jednoho z nich si patrně právě nyní čtete tyto řádky. Avšak pozor, samotný počítač bez operačního systému je v dnešní době pouze šikovně sestaveným kusem šrotu.
Pokud navštívíte internetové stránky, je možné, že vám server pošle koláček, ve kterém bývají zapsána různá nastavení, která jste na navštívených stránkách provedli. Při příští návštěvě si server koláček vyžádá a vaše nastavení obnoví. Na jednu stranu se jedná o milou funkci šetřící čas, na druhou stranu se na počítači může hromadit nepotřebný balast. Používání cookies lze prohlížeči zakázat.
Cyberspacekybernetický prostor – umělý svět
Umělý svět – může se tím myslet internet, svět telefonních kabelů a signálů na nich… Nejlépe vysvětlíme citací:
„Cyberspace je „místo“, kde se odehrává telefonní rozhovor. Ne ve vašem telefonním přístroji na vašem psacím stole. Ne v telefonu vašeho partnera v nějakém jiném městě. *Mezi* telefony. Tam, kde se vy dva, dvě lidské bytosti, setkáváte a komunikujete.“
Termín poprvé použil spisovatel William Gibson ve svém románu Neuromancer.
[nahoru]

D

Datainformace zapsané v elektronické formě pomocí jedniček a nul
Jedná se o jakékoliv informace – texty, obrázky, animace, zvuky, formuláře… Počítač je má uložené v paměti (pevný disk, CD, RAM, …) v podobě jedniček a nul. Lidem je počítač zobrazí v podobě nám srozumitelné.
Databázedatová báze (datová základna)
Databáze je soubor dat, které mezi sebou mají logické vazby. Tím je umožněno s těmito daty efektivně pracovat (vyhledávat v nich , modifikovat je, udržovat tato data aktuální).
Datarifdatový tarif
Telefonní připojení se speciálním zpoplatněním. Bývá občas zneužíváno jako žluté linky.
Dedicated ServerDedikovaný, vyhrazený server
Ve chvílích, kdy sdílený hosting nestačí pokrýt nároky na výkon či konektivitu a ani virtuální server naposkytuje dostatečnou výpočetní sílu přichází na řadu dedikovaný server. Tento typ serveru obsluhuje jen vaše aplikace a možnosti jeho konfigurace nejsou omezeny nároky a potřebami jiných uživatelů. Dedikovaný server si klient zpravidla spravuje sám. Pokud máte zájem požívat výhod dedikovaného serveru, ale nemáte čas či znalosti starat se o jeho údržbu (aktualizace, potřebná nastavení), bude pro vás vhodnější služba Managed server. Právě Dedicated managed server nabízí služba Spolehlivé servery, na jejímž sdíleném českém hostingu běží i stránky projektu Abowe.
Defaultvýchozí
Například používané v různých nastaveních – znamená výchozí nastavení.
DHTMLDynamic HTML – dynamické HTML
Jde o rozšíření možností jazyka HTML (nadstavbu stávajícího HTML). S jeho pomocí je možné obejít omezené možnosti formátování dané prostým HTML.
Diskusní fórumviz Fórum
Dialerprogram který vás připojí na draze placené telefonní připojení
Původně se jednalo o připojení k obsahu, za který se na internetu platí (nejčastěji erotika). S připojením jste dali souhlas, nemuseli jste sdělovat číslo kreditní karty a na placený obsah jste se dostali. Brzy ale došlo k prvnímu zneužití – přepojení bez vědomí uživatele (u nás na tzv. žluté linky).
Více viz: Rizika připojení přes telefonní linky (žluté linky)
Dial-upTelefonické (vytáčené) připojení PC nebo počítačové sítě k internetu, komutované připojení
Připojení k internetu je možné buď modemem na analogových linkách, nebo takzvaným ISDN „modemem“ na ISND.
Více viz: Připojení k internetu
DNSDomain Name System - systém doménových jmen
DNS se stará o to, abyste si nemuseli pamatovat PC adresy serverů a mohli používat jména jako brbla.net nebo www.raholec.cz. Pokud zadáte pro člověka lépe zapamatovatelné jméno (třeba Brbla.NET), DNS jej vyhledá a najde přiřazené PC číslo.
Doména1. název webu, název stránek, 2. pojem doména je používán i v sítích Microsoft
1. Domény 1. řádu (TLD) jsou dvojího typu
  a) národní domény (například česká .cz, slovenská .sk, německá .de)
  b) nadnárodní domény (namátkou: pro organizace .org, komerční .com, pro podnikání na internetu .net)
Doména 2. řádu je obecně tvořena podle vzoru neco.TLD, např.: brbla.net, mraveniste.org, jakpsatweb.cz. Doména 3. řádu je tvořena dle vzoru cosi.neco.TLD např.: abowe.brbla.net, diskuze.jakpsatweb.cz. Obdobným postupem můžeme vytvořit i domény vyšších řádů.
Přejhledně zpracované informace o doménách (www.domena-webhosting.cz)

2. V terminologii firmy Microsoft struktura (užíván i termín adresář), v níž jsou uloženy informace o uživatelích, skupinách, počítačích a dalších zdrojích (tiskárnách, sdílených složkách ap.). Tyto informace jsou využívány pro ověřenou a zabezpečenou komunikaci mezi jednotlivými objekty domény. Spravuje se centralizovaně, pro přístup v celé doméně stačí jeden účet.
Dotazvíce klíčových slov
Vyhledávače mohou na jedno klíčové slovo vyhodnotit neúnosně mnoho relevantních odkazů. V tom případě je potřeba požadavek lépe specifikovat - tedy zadat více klíčových slov do dotazu.
DownLoadtéž stáhnout, stahování – doslova nahrát dolů
Jedná se o přenos dat ze serveru (z internetu) směrem k uživateli. Opak pro upload.
[nahoru]

E

EDGEEnhanced Data rates for GSM Evolution – vylepšená technologie fungující na platformě GSM
EDGE slouží k přenosu dat a připojení k internetu pomocí mobilní sítě (mobilu). Díky efektivnějšímu kódování a modulaci signálu je asi 3x rychlejší než klasické GPRS. Dostupnost technologie EDGE se snaží operátoři neustále rozšiřovat. Platí se za přenesená data, nikoliv za čas strávený on-line.
Emotikonposloupnost znaků vyjadřující emoci (obličej)
Pro emotikon používá také výraz smajlík. Stejně jako akronym, má emotikon pro nezasvěcené význam pouze změti znaků. Emotikon úsměv :-) je složen z očí : nosu - a usmívající se pusy ) – obličej je vykreslován naležato. Jedná se o zpestření a zrychlení psané komunikace (e-mail, chat, fórum, …). Úsměv :-) či :o) smutek :-( pláč ;-( a Brbla 87) patří mezi nejčastěji užívané emotikony 87). V dnešní době je často používáno nahrazení znakové sekvence obrázkem s odpovídajícím výrazem (obličej, barva atd.). V roce 1979 Kevin MacKenzie poslal první emotikon -), když chtěl e-mail obohatit o emoce. 19. září 1982 profesor Scott E. Fahlman posílá, dnes již notoricky známé znaky, :-) a zahajuje skutečnou éru emotikonů.
E-mailelektronická pošta
Dopisy posílané elektronickou formou pomocí internetu. Mohou obsahovat přílohu (soubor – obrázek, program, dokument, ale i vir, zpravidla se pak jedná o tzv. červa). V předmětu zprávy se můžete setkat s ustálenými zkratkami Re:, Fwd: či Fw:.
E-mailová adresaadresa elektronické pošty
E-mailová adresa vždy obsahuje znak zavináč @. Slovo či slova před zavináčem určují přezdívku (jméno) osoby, které má být pošta doručena, slovo za zavináčem určuje server (něco jako město), kde má daná osoba mail-box. Příklad: antonin.brazda@brbla.net – e-mail příjde do mail-boxu serveru Brbla.NET. Uživatelské jméno a heslo k tomuto mail-boxu bude znát zpravidla jen člověk, který tento e-mail založil a používá ho.
E-mailový klientpoštovní klient, program umožňující práci s e-mailem
E-mailový klient umožňuje spravovat i několik e-mailových účtů. Můžete v něm ve stavu off-line poštu zpracovat, přečíst, odepsat na ni a pak během krátkého připojení do stavu on-line poštu odeslat. Tím šetří čas strávený aktivním připojením a tím zpravidla i peníze. Využívá zpravidla protokolů POP3, SMTP či IMAP.
E-mailový účetkombinace uživatelského jména a hesla pro přístup k mail-boxu
E-mailový účet je vlastně jen kombinací uživatelského jména a hesla pro přihlášení k mail-boxu.
[nahoru]

F

FAQFrequently Asked Questions – často kladené otázky
Časté otázky na jisté téma daly důvod vzniku soupisu těchto otázek a odpovědí na ně. Sekce s těmito uveřejněnými otázkami a odpověďmi se pak zpravidla pojmenovává právě písmeny FAQ.
Facebooksociální síť umožňující registrovaným členům komunikaci a sdílení informací
Sociální síť, tedy služba na internetu, kde se mohou uživatelé registrovat a následně hledat přátele, komunikovat, vyměňovat fotografie a videonahrávky, atd. Tedz sociálně se realizovat a existovat na internetu. Facebook je fenomén doby a je zajímavý i pro inzerenty, protože uživatelé svým chováním a uveřejněnými informacemi umožňují lepší zacílení reklamy.
Forward – též Fwd:, Fw: – přeposlat poštu, přeposlaná pošta
Při práci s e-maily se setkáte s poštou, kterou Vám někdo přeposlal. Předmět takové zprávy často začíný písmeny Fw nebo Fwd. Přeposlaná pošta nebyla původně určena přímo vám, ale její příjemce došel k závěru, že její obsah je pro vás určen/zajímavý/přínosný a neztrácel čas jejím přepisováním. Nezaměňovat s Reply.
FileSharingsdílení souborů
Sdílení souborů může být na lokální síti LAN, nebo v rámci internetu. Sdílení je různých úrovní (přístupová práva) – od nejnižší po nejvyšší – prohlížení, kopírování, editace, mazání. Je to jedna z charakteristických vlastností a podstaty počítačové sítě. Dnes se pod pojmem filesharing rozumí hlavně výměnné P2P (peer to peer) sítě.
Firefox, Mozilla Firefoxinternetový prohlížeč postavený na rendrovacím jádru Gecko
Nadějný internetový prohlížeč, který umožňuje velkou personifikaci, je rychlý, spolehlivý, lze ho užívat i na Linuxu či Mac OS X. Je kompletně v češtině a zdarma. Vznikají pro něj mnohá rozšíření (ovládání Firefoxe gesty myší, blokování internetové reklamy, …). Rozhodně stojí za vyzkoušení. Jeho podíl na trhu internetových prohlížečů utěšeně stoupá. Maskotem Firefoxu je Panda červená (nikoliv ohnivá liška).
Firewallprotipožární zeď – aktivní ochrana proti hackerům atd.
Firewall je softwarový (program), nebo hardwarový (upravené PC s patřičnými programy). Kontroluje komunikaci mezi systémem před firewallem (nezabezpečená zóna, např. internet) a zabezpečenou zónou (chráněné PC, nebo počítačová síť). Lze v něm zpravidla nastavit na jakých portech smí probíhat komunikace, případně, které programy mají tuto komunikaci povolenou. Stejně tak lze omezit komunikaci zvenčí. Jedná se o účinné opatření proti hackerům.
FLASH1. produkt společnosti Macromedia, 2. typ paměťových karet
1. Nástroj pro vytváření interaktivních multimediálních animací (reklama, hry, bohužel i weby) používaná na internetu i mimo něj. Je založena na vektorové grafice.
2. Paměťová karta typu flash se používá v digitálních fotoaparátech, MP3 přehrávačích, přenosných počítačích atd. Na uchování zapsaného obsahu nepotřebuje zdroj elektrického napětí (baterii, akumulátor).
Fórumotevřená diskuse
Fórum bylo v Římu veřejně přístupné místo, kde mohl každý vyjádřit svůj názor. Internetová fóra někdy vyžadují registraci pro možnost přidání příspěvku. Fóra se zakládají pro určitou zájmovou skupinu, lidé si zde vyměňují své poznatky a znalosti, aby si vzájemně pomohli. Je to v podstatě webová forma konference.
Freewareoznačení pro volně šiřitelný software
Programy tohoto typu jsou zdarma pro soukromé i komerční použití. V jejich kódu není dovoleno dělat žádné změny, pokud nejsou zároveň i OpenSource.
FTPFile Transfer Protocol – souborový přenosový protokol, protokol pro přenos souborů
Pomocí FTP je na internetu definován přenos souborů. Umožňuje upload i download (tedy přenos souborů k uživateli i od uživatele na server).
FTP klientprogram umožňující přenos pomocí FTP
Umožňuje efektivně používat FTP. Má zpravidla grafické rozhraní srozumitelné i pro začátečníka, který nemá hlubší znalost FTP protokolu. Bývá zabudován i v souborových managerech.
FUPFair User Policy, pravidla omezení nadměrně aktivních uživatelů
Pravidla provozovatele služby (připojení k internetu) mají zajistit spravedlivé využívání všemi uživateli. Pokud některý klient využívá službu nadměrně více než ostatní, je omezen (nižší priorita, snížení přenosové rychlosti, pozastavení poskytování služeb).
[nahoru]

G

GIMPGNU Image Manipulation Program – editor rastrové grafiky
Editor GIMP vznikl původně pro Linux, nyní je k dispozici i uživatelům Windows. Je jedním z vyspělých zástupců opensource programů. S jeho pomocí vznikají titulní animované obrázky pro články v Abowe.
GNUprojekt pro vývoj volně šiřitelného softwaru na profesionální úrovni
Zkratka vznikla z Gnu´s Not UNIX. Gnu znamená v češtině pakůň hřivnatý. Takto distribuovaný software bývá zpravidla označen jako GNU/GPL, k dispozici jsou i jeho zdrojové kódy a bývá zdarma.
Googlevyhledávač na adrese Google.com
1. Uznávaný vyhledávač s více než dobrou relevancí výsledků. Jeden z nejpoužívanějších vyhledávačů vůbec.
2. společnost provozující krom vyhledávače desítky dalších užitečných služeb.
GPLGeneral Public Licence – obecná veřejná licence
Software s touto licencí je k dispozici se zdrojovými kódy a zdarma.
GPRSGeneral Packet Radio Service – služba sítě GSM – připojení na principu přepojování paketů
Pomocí technologie GPRS, která u nás funguje v síti GSM, je možno připojit se k internetu. Jelikož GPRS využívá volných timeslotů GSM sítě, platí se za přenesená data a nikoliv za čas připojení.
Více viz článek: Připojení sítí GSM – GPRS
Greylistingjeden ze způsobů ochrany před nevyžádanou poštu – spamem
Podstata greylistingu spočívá v odložení přijetí e-mailu. Simuluje nedostupnost serveru pro doručení a jedná-li se o normální e-mailovou zprávu, odesílací server se ji pokusí doručit později. Pokud je odesílán spam (tisíce a miliony stejných kopií), nemá odesílací server čas čekat a pokoušet se doručit spam později. Nevýhodou je prodleva mezi odesláním a doručením normální pošty (dle nastavení serveru od 1 do 6 hodin).
GSMGlobal System for Mobile Comunication – globální systém mobilní komunikace
Jedná se o digitální síť, díky které u nás fungují mobilní telefony. Síť GSM umožňuje hlasové služby (telefonování), posílání zpráv SMS, MMS a datové služby. Pro nás je důležité to, že se pomocí ní lze připojit k internetu (díky technologiím GPRS, případně HSCSD).
GUIGraphic User Interface – grafické uživatelské rozhraní
GUI představuje souhrné označení pro moderní uživatelsky pohodlné a nenáročné ovládání operačního systému a na něm provozovaných programů. Okna programů, formuláře, ikony, barevné odlišení jednotlivých ovládacích prvků, to vše tvoří GUI, skrze které uživatel ovládá svůj počítač.
[nahoru]

H

Hackinghackování – činnost, při které se hacker nebo skupina hackerů snaží vniknout do cizího systému
Tato činnost je většinou prováděna on-line, je tedy zapotřebí připojení (například k LAN nebo internetu). Hackování ale může být prováděno i na lokálním počítači bez sítě, pokud k němu má hacker fyzický přístup. Existují různé druhy útoků. Některé směřují k získání administrátorských práv, další ke shození serveru ("zamrznutí" systému). Nezaměňovat s cracking.
Více viz článek: Viry, hackeři atd…
Hackerčlověk schopný dostávat se pomocí svých znalostí, zkušeností a hackerských programových nástrojů do cizích systémů, serverů a e-mailů, probourávat ochrany, obcházet zabezpečení
Tito lidé (hackeři) mají velké znalosti v oblasti počítačů a internetu. Tyto znalosti dokážou využít, ale i zneužít. Mohou se dostat do vašeho e-mailu, získat práva k přepsání vašeho webu, zcizit data z databází… Nezaměňovat s cracker, newbie, lamer a script kiddie.
Více viz článek: Viry, hackeři atd…
Hamžádoucí pošta, opak ke spamu
Výrazem ham se označuje vyžádaná užitečná pošta. Nezaměňovat s nevyžádanou poštou, označovanou jako spam.
Heslosekvence znaků chránící přístup k zabezpečená datům
Data mohou být zabezpečena jen heslem, nebo v kombinaci s uživatelským jménem. Pro heslo se můžete setkat též s označením: Password, Key, Pass, PSW, PW, PIN, přístupový kód…
Více viz článek: Volba hesla a jeho utajení před světem
HOAXsolidně a důvěryhodně podaný nesmysl
Uživatelé ho v dobré víře šíří hlavně e-mailem (přeposíláním). Vyskytuje se ve světě internetu, ale i v normálním životě.
Více viz článek: Čeho se na internetu nebát – HOAX, fámy a tak
Hostingserver poskytující prostor pro data a další internetové služby
Hosting je služba, která umožňuje provoz aplikací zákazníka na serverech poskytovatele služby. Hlavní službou je pronájem prostoru na data (webové stránky, databáze, …). Službu používá každý, komu se nevyplatí provozovat vlastí server (viz serverhousing). Hostingové firmy poskytují různé služby, podle kterých se liší i ceny za ně. Například stránky Abowe si čtete díky Českému hostingu.
Přehledně zpracované informace o hostingu (www.domena-webhosting.cz)
Hotkeysklávesové zkratky (horké klávesy)
Některé aplikace dovolují nadefinovat klávesové zkratky, což je přiřazení často používaných akcí k určitým kombinacím stisknutých kláves. Některé klávesové zkratky jsou nadefinovány již v systému (například v systému MS Windows stisk kláves ALT + F4 způsobí uzavření aktuálního okna – aplikace).
Housingubytování
1. v anglickém jazyce výraz pro ubytování.
2. pro mobilní telefony se tak označovaly výměnné kryty.
3. místo pro server. Služba poskytující prostor pro fyzický server, zajišťují jeho připojení k elektrické energii a internetu.
HSCSDHigh Speed Circuit Switched Data – služba sítě GSM – připojení na principu přepojování okruhů
Pomocí technologie HSCSD, která funguje na síti GSM, je možno připojení k internetu. Platí se za dobu připojení.
HTMLHypertext Markup Language – hypertextový značkovací jazyk
Jazyk, v němž jsou psány www stránky. Jeho pomocí je dosažena struktura dokumentu (nadpisy různé úrovně, seznamy, tabulky atd.). Více viz Encyklopedie HTML a tvorby webu. Autor encyklopedie: Yuhů, Dušan Janovský.
HTTPHyperText Transfer Protocol – hypertextový přenosový protokol
Protokol pro přenos hypertextových dokumentů (především www stránek). Pomocí něho zadává prohlížeč své požadavky a přijímá po něm například zmíněné www stránky (je obousměrný, umožňuje přenášet data na server i k uživateli).
Hyperlinkviz Link
[nahoru]

CH

Chatrozhovor po internetu (nebo lokální síti) v reálném čase
Píšete otázky a odpovědi v krátkém čase (řádově desítky sekund až minuty – dle vaší rychlosti). Můžete takto komunikovat i s více lidmi. Nezaměňovat s e-mailovou konferencí.
[nahoru]

I

ICQprogram firmy Mirabilis určený ke komunikaci
ICQ (název lze spelovat jako [Aj sík jů], psáno I seek you – hledám tě) je program určený ke komunikaci 2 lidí. Každý z uživatelů ICQ má své jedinečné ICQ číslo, ke kterému může a nemusí připojit doplňující informace (záliby, věk, bydliště, jméno atd.). Je oblíben pro svou rychlost, stabilitu a rozšířenost. Patří do rodiny programů sloužících k instant messagingu.
IDidentifikátor
Ať již pro rozlišení uživatelů (ID uživatele), nebo v databázích, jedná se o identifikátor (rozlišovač).
IDSIntrusion Detection System – systém detekování nežádoucích vniknutí (antidotěrnostní systém 87)
Hlídá komunikaci na otevřených portech, zda se nejedná o například hacking.
IMAPInternet Message Access Protocol – protokol definující přístup k mail-boxu
IMAP vznikl později než protokol POP3 a tak má oproti staršímu sourozenci řadu nových funkcí a výhod. Při správě mail-boxu nabízí větší komfort, má ale požadavky na jistou praxi v práci s e-mailem.
Instant Messagingrychlá komunikace, rychlé posílání zpráv
Programy, které patří do rodiny Instant messagerů, je více. Patrně nejznámější je ICQ. Slouží k rychlé komunikaci 2 lidí. Díky jednoduchosti instalace a ovládání a jsou velmi rozšířené.
Internetdecentralizovaná celosvětová síť
Předchůdce internetu (ARPANET) byl vyvinut pro vojenské účely. Cílem byla síť, která by se nedala zničit zásahem do jejího centra (centrální počítač). Internet, to jsou to tisíce propojených počítačů (serverů), kde si informace z jednoho do druhého může najít téměř neomezený počet cest k cíli. Zničením jedné se nezničí možnost přenosu. V tom je celá výhoda a zároveň nevýhoda internetu. Nevýhoda proto, že se dá jen velmi těžko kontrolovat obsah (v poslední době zneužíváno např. teroristy a extremisty). Slabým místem mohou být DNS servery, hlavně 13 hlavních DNS serverů – jejich vyřazení by mohlo způsobit rozsáhlé výpadky a zahlcení sítě.
Intranetlokální síť, nemusí být připojena k internetu
Jakákoliv lokální síť (LAN) se dá považovat za intranet. Jsou to různé podnikové sítě, či sítě organizací, jejich obsah je většinou nepřístupný okolnímu světu.
IPInternet Protocol
Je používán protokolem TCP (Transfer Control Protocol). Každý počítač v jednotlivé síti (nejen internet) má přidělenou unikátní PC adresu, podle které je rozeznán.
IP adresaAdresa používaná TCP-IP (Transfer Control Protocol – Internet Protocol)
Pokud napíšete místo http://Brbla.NET číslo 195.39.35.33, tak jste použili IP adresu. Výsledek bude stejný (zobrazí se vám stránky Brbla.NET). Tento převod (text na PC adresu) zajišťuje na internetu DNS server.
IRCInternet Relay Chat – služba internetu, povídání přes internet
Vytvořil jej Jarkko Oikarinen v roce 1988 (Finsko). IRC se brzy se rozšířilo v cca 60-ti zemích světa. IRC je multiuživatelský chatovací systém, kde lidé mluví v "kanálech" ve skupině nebo soukromě. Počet účastníků ani kanálů není omezen.
IRC channelkanál, místnost, virtuální místo, obvykle s určitým tématem hovoru
ISDNIntegrated Service Digital Network – integrované služby digitální sítě
Digitální telefonní linka, která má nahradit původní analogovou telefonní linku pro hlas i data. Je stabilnější, rychlejší, flexibilnější, modernější a také dražší.
Více viz článek: Připojení k internetu – Telefonní linkou – ISDN
ISPInternet Service Provider – poskytovatel internetových služeb
Zkratka ISP znamená obecně společnost poskytující připojení k internetu.
[nahoru]

J

Jabbersvobodný protokol pro textovou komunikaci, viz též XMPP
1. Protokol pro rychlou textovou komunikaci – instant messaging. Jeho výhodou je otevřenost – princip komunikace mezi jednotlivými klienty je volně dostupný a proto jej může každý programátor snadno implementovat do svého programu. Kromě ryze textové komunikace lze použít i pro přenos hlasu, na serveru mohou běžet i další služby jako slovník, sms brána, diskové úložiště a další užitečné služby. Výhodou je i možnost být připojen ke stejnému účtu více klienty.
2. Komunikační síť založená na tomto protokolu.
Javaobjektově orientovaný programovací jazyk vycházející z C++
Programovací jazyk pocházející od firmy Sun Microsystems. Jeho výhodou je hardwarová nezávislost – mohou v něm být naprogramovány aplikace pro PC, PDA, mobilní telefon, nebo automatickou pračku. Jedinou podmínkou je, že na zmíněném zařízení musí jít spustit (a být spuštěn) Java Virtual Machine. Tím je kód zpracováván a prováděn. Nástroje potřebné pro programování v jazyku Java najdete na www.java.com.
JavaScriptprogramovací jazyk, jehož kód se vkládá do internetových stránek
Příkazy jsou prováděny na straně klienta (prohlížeče) – na rozdíl od např. PHP, které je vykonáváno na serveru. Výhodou JavaScriptu je zmenšení zátěže serveru, lze jím provádět i věci, které na serveru nejdou. Nevýhoda plyne právě z filosofie podstaty JavaScriptu. Nemáte-li v prohlížeči podporu JavaScriptu (nebo ji máte úmyslně vypnutou), nebudou Vám JavaScripty fungovat. Bývají i problémy s vykonáváním JavaScriptů v různých prohlížečích (řeší se napsání více skriptů pro různé prohlížeče). Jeho použití je vhodné jako doplněk stránek (zvýšení komfortu uživatele, jehož prohlížeč JavaScript používá). Použít ho např. pro tvorbu menu je proti pravidlům přístupnosti stránek. JavaScript bývá využíván i k nežádoucímu zobrazení reklamy – viz Pop-up.
Joinpřipojit, spojit, sloučit
Tento termín se používá v aplikacích u ovládacího prvku, kterým se připojujete k dané službě (například chat). V databázích je to příkaz pro sloučení (například tabulek). Nezaměňovat s connect.
Jyxovyhledávač pro český internet [čti džikso]
Jeden z vyhledávačů, který podporuje češtinu (skloňování, množná čísla atd.). Relevantnost jeho výsledků je kolísavá.
[nahoru]

K

Katalogtříděný soupis
Na internetu existují tříděné soupisy (katalogy) internetových stránek. Stránky se do nich registrují do patřičné skupiny (např. zábava, zpravodajství, osobní stránky…). Většina katalogů se pomalu přeměňuje v portály. Nezaměňovat s vyhledávač!
Keywordklíčové slovo
Zadává se do vyhledávačů. Klíčové slovo specifikuje téma, ke kterému vyhledávač najde obsahem relevantní dokumenty. Více klíčových slov tvoří dotaz.
Klientprotějšek serveru
Počítač či program schopný vysílat požadavky na server a výsledky těchto požadavků předkládat uživateli k dalšímu zpracování (např. e-mailový klient, FTP klient). Ke komunikaci se serverem používá komunikační protokoly.
Kód1. logická posloupnost příkazů programovacího jazyka, 2. významově též šifra
Konferencetéž e-mailová konference
Většinou vyžadují registraci. Konference bývá pro skupinu lidí, kteří si sdělují své znalosti, poznatky a postřehy pomocí e-mailu (ten je rozesílán všem účastníkům konference za pomoci listserveru). Podobné jako fórum.
[nahoru]

L

Lamerčlověk, který by chtěl být „něčím“, ale nemá na to znalosti ani trpělivost
Též lama, wannabe, pokustón, atd… Nemusí se jednat jen o hackerství (kde je toto oslovení dost frekventované). Jednoduše řečeno, člověk, který by rád rozuměl do hloubky dané problematice (internetu, hackingu, crackingu, webdesignerství…) a nemá na to. Nezaměňovat s hacker nebo cracker!!!
LANLocal Area Network – síť malého (lokálního) rozsahu
LAN je zkratka pro označení počítačové sítě, která propojuje například PC v budově školy, podniku či organizace.
Licencesoupis pravidel, práv a omezení, se kterými musí uživatel souhlasit, pokud chce produkt legálně používat
Obvykle modrý podtržený text (ale může to být i obrázek), který slouží jako vchod na další WWW stránku (případně pro skok na jinou část dokumentu). Kliknutím na odkaz se vám nová stránka načte (či provede zmíněný skok).
Linuxsvobodný operační systém
Vzniklo ze slov Linus a UNIX (jde vlastně o Linusův UNIX). Linus je jméno chlapíka, který začal programovat systém pro PC. Systém se stal oblíbeným, protože byl zdarma (GNU/GPL) s otevřeným zdrojovým kódem (OpenSource) a stabilní. Dnes již existuje mnoho distribucí (RedHat, Mandrake, Suse…). Je obecně považován za náročnější na uživatele z hlediska znalostí v oblasti informatiky a spravování systému. Díky pokroku v přítulnosti GUI již řadový uživatel kolikrát nezaznamená výraznější rozdíl oproti běžné prací s Windows.
Listserverprogram, webová aplikace
Program který rozesílá e-maily na adresy uložené v mailing listu. Zda se jedná o nové příspěvky e-mailové konference, nebo novinky internetového obchodu záleží na využití provozovatelem. Velmi zefektivňuje komunikaci a výměnu názorů v konferencích.
Logzáznam
Log je záznam např. serveru o nějaké události, kterou má logovat (zaznamenávat). Server může logovat jakoukoliv činnost na něm probíhající, o níž má uchovat záznam pro správce. Zpravidla se jedná o záznamy typu kdo, kde, kdy a kam se přihlásil.
Login1. přihlášení k systému, službě, serveru, 2. příkaz k přihlášení, 3. označení políčka do kterého se píše uživatelské jméno
1. Pokud se přihlašujete, pak pomocí kombinace uživatelského jména a heslo, které zadáte k ověření, provádíte login (přihlášení).
2. Příkaz login se používal v textovém režimu (ovládání z příkazové řádky) k zahájení přihlašování k systému.
3.Na zahraničních serverech je výraz login používán k označení políčka, do kterého se píše uživatelské jméno.
Logovánízaznamenávání
Pokud je nějaká činnost logována, je zaznamenávána – zpravidla do souboru. Může se ale jednat přímo o tisk, to aby nemohl např. hacker smazat záznamy své činnosti z napadnutého počítače.
[nahoru]

M

MMSMultimedia Messaging Service – Multimediální zprávy
V podstatě multimediální SMS. V MMS lze poslat text, obrázky, audio i videoklipy. MMSky jsou přenášeny jako datový tok – v síti GSM je to technologie GPRS.
Mailviz E-mail
Mail-boxpoštovní schránka, e-mailová schránka
Místo na mail-serveru, přidělené pro vaši elektronickou poštu.
Mail-serverserver s mail-boxy
Mail-server je server poskytující e-mailovou službu. Obsahuje mail-boxy.
Mailing listseznam uživatelů (jejich e-mailových adres) odebírajících informace z určitého listserveru
Používá se v e-mailových konferencích. Máte-li zájem odebírat příspěvky ostatních uživatelů na určité téma, poskytnete serveru svou e-mailovou adresu a ta je uchována v mailing listu. O rozesílání se stará listserveru.
MANMetropolitan Area Network – síť v rámci města
Spojení více LAN (PC) v rámci města.
Macintoshpočítač od firmy Apple
Firma Apple dodává na trh počítače Macintosh, které mají vlastní systém Mac OS. Při srovnání s PC není Mac o nic ochuzen – zvládá internet, grafiku, přehrávání filmů, vše jako klasické PC. U nás je platforma Mac méně rozšířena.
Mac OSoperační systém počítačů Macintosh od firmy Apple
Managed serverManažovaný server, server se zajištěnou správou a kompletním servisem
Ať už se jedná o virtuální nebo dedikovaný server, jako každý stroj v provozu potřebují i servery údržbu, aktualizace, změny nastavení, výměny vadného hardwaru atd. Servery, které jsou nabízeny i s kompletní správou a servisem, se nazývají Managed server. Pokud nejste experti v oboru s opravdu specifickými požadavky na nastavení a správu, je tato volba zpravidla ekonomicky i efektivně optimální. Managované virtualní i dedikované servery naleznete v nabídce Spolehlivých serverů, na jejichž službě Český hosting jsou hostovány i tyto stránky.
Microblog, microbloggingMikroblog, mikroblogování
Mikroblog je ve své podstatě velmi stručný blog. Bývá omezen počet publikovatelných znaků, což vede k jistým nárokům na vyjadřovací schopnosti autora. Občas se tak díky zjednodušení stává ze sdelení spíše slogan, nezřídka doplněný zkrácenou formou odkazu na stránku, kde je téma rozebráno více. Lze použít jako stručné upozornění na zajímavost. Patrně nejznámější mikroblogovací službou je Twitter
Mirrorv překladu zrcadlo – server obsahující kopii obsahu stránek jiného serveru
Může se jednat o americký server, který má mirror v Evropě. Evropští uživatelé pak navštěvují Evropský mirror, protože mívá zpravidla rychlejší odezvu (rychleji reaguje na požadavky uživatelů).
Modem1. zařízení k připojení k internetu pomocí telefonní linky, 2. v přeneseném smyslu zařízení pro připojení k internetu
1. Slovo vzniklo ze slov modulátor demodulátor. Díky němu se počítač dokáže připojit přes telefonní linku k počítači poskytovatele internetového připojení a tím i k připojení k internetu. Připojení modemem patří k nejpomalejším. Rychlosti přenosu dat jsou 56kb/s pro download a 33kb/s pro upload.
2. Dnes se slovo modem používá často i pro zařízení, kde žádná modulace a demodulace neprobíhá. Vžilo se jako označení pro přístroj umožňující připojení k internetu.
Více viz článek: Připojení k internetu – Telefonní linkou – Modem
Mozilla Suitebalík programů pro práci s internetem postavený na rendrovacím jádru Gecko
Mozilla Suite je balík programů obsahující internetový prohlížeč, e-mailový klient, IRC klient editor HTML. Hodí se pro komplexní práci s internetem. Mezi jeho nevýhody patří větší paměťová náročnost.
MSIEMicroSoft Internet Explorer – prohlížeč internetových stránek od Microsoftu
Internet Explorer je v současné době nejrozšířenějším, ale zdaleka ne nejlepším prohlížečem. Chcete-li od prohlížeče víc pohodlí a komfortu při ovládání, vyzkoušejte alternativní prohlížeče, nebo nadstavby IE.
[nahoru]

N

Netbookmenší notebook s dlouhou výdrží na akumulátor
Méně výkonný notebook malých rozměrů, vysoké užitné hodnoty a delší výdrže na provoz z akumulátoru. Je orientován primárně na poskytnutí přístupu k internetu, kancelářské práce a díky své nízké ceně způsobil menší revoluci v trhu s počítači. Typické vlastnosti netbooku jsou: displej 7,9"-10,1", rozlišení 800 × 480 až 1 280 × 768 bodů, integrovaná grafická karta, hmotnost 0,9-1,5 kg, výdrž 2-10 hodin, cena 5000-15 000 Kč
Nevyžádaná poštatéž spam
Nevyžádaná pošta otravuje život stejně jako fyzické reklamní letáky. Její rozesílání je ale snažší a levnější, a tak se v poslední době rozmáhá. Nezaměňovat s ham.
Více viz článek: Spam – nevyžádaná pošta, Čeho se na internetu nebát – HOAX, fámy a tak
Newbienováček, začátečník
Označení pro nováčka na internetu.
Newsletternovinky poštou (e-mailem)
Je-li se možnost odebírat novinky (např. z internetového obchodu), můžete se zaregistrovat k jejich odběru. Zadáte svou e-mailovou adresu, která po ověření, zda se nejedná o nežádoucí registraci (použití vaší e-mailové adresy někým jiným) zařazena do mailing-listu. Pozor: Ne všechny služby označené jako Newsletter či Mailing-list jsou natolik korektní, aby umožnily také jednoduše zrušit odebírání. Můžete pak dostávat informace, o které již dávno nestojíte. Řádně pročtěte podmínky – zda vaše údaje nebudou poskytnuty třetí straně. Mohlo by se stát, že byste se stali obětí nevyžádané pošty (spamu).
Nicknamepřezdívka – užívá se též zkráceného tvaru nick
Nicky se používají v internetových konferencích, chatech, diskuzích, komentářích ap. Přezdívku si můžete zpravidla zvolit sami a bývá umožněno chránit používání přezdívky heslem. Používání nicku umožňuje přiřadit publikované názory konkrétní osobě, komunikovat s ní, dohledat její rekce na váš podnět atd., což u anonymního příspěvku není zpravidla možné.
NMTNordic Mobile Telephony
Označuje technologický standard pro mobilní telefonní sítě (analogové). Standard NMT byl definován počátkem 80. let ze strany telekomunikačních úřadů pro vybudování telekomunikačního systému ve Skandinávii. Pracuje ve frekvenčním pásmu 450 MHz. U nás na této frekvenci provozuje hlasové služby spolu s CDMA mobilní operátor Eurotel.
[nahoru]

O

OCROptical Character Recognition – optické rozpoznání písma
Jedná se o rozpoznání tvarů písmen a jejich zápisu do textové podoby (editovatelný text). Použití OCR může ztížit například podkladový obrázek, nestandardní font, naklonění písmen či nízký kontrast písma a pozadí. Těchto ztěžujících prvků se používá například při registracích do různých internetových služeb, aby bylo více pravděpodobné, že se registruje opravdu člověk. Zpravidla se jedná o opsání nějakého vygenerovaného kódu.
Off-lineodpojená linka (vypnutá linka)
V režimu off-line nejste připojeni k počítačové síti (internetu). Nemáte tedy připojení k ostatním uživatelům a PC. Pozor, to že k vašemu PC nevedou síťové kabely nemusí nutně znamenat, že jste off-line – existují i bezdrátová připojení.
On-line1. připojená linka (zapnutá linka), 2. ve smyslu „dostupný v okamžiku připojení k internetu“
1. V režimu on-line jste připojeni k počítačové síti (internetu). Můžete svá data poskytovat ostatním a oni k nim pak mají přístup. Stejně tak i vy můžete přistupovat k datům, která nemáte na lokálním disku, ale která jsou umístěna na jiných počítačích (pokud k nim máte patřičná přístupová práva). Připojený kabel k modemu či síťové kartě neznamená automaticky stav on-line. Dokud není navázáno spojení s druhou stranou, jste off-line.
2. Výraz on-line se používá též pro označení něčeho, co je dostupné vždy, pokud jste připojeni k internetu. Například on-line slovníky, on-line mapy, nebo i tato on-line příručka.
OpenSourceotevřený zdrojový kód
Zatímco u komerčních produktů firmy zdrojový kód zpravidla pečlivě tají, dtto projekty stojí na otevřenosti svého kódu. Kdokoliv nalezne chybu, může ji opravit, program modifikovat pro své potřeby, zkrátka je dána větší volnost schopnostem uživatele.
Operainternetový prohlížeč
Další skvělý internetový prohlížeč, který pomalu ale jistě vytlačuje zastaralý MSIE. Jedná se o komerční produkt, který si můžete zdarma vyzkoušet. Určitě by neměl uniknout vaší pozornosti.
Operační systémzákladní software počítače
Operační systém je základní softwarová výbava počítace, která z něho dělá užitečného a všestranného pomocníka. Umožňuje základní operace s daty, spouštět další programy, používat připojené komponenty a periferie. Zpočátku byl operační systém pouhá příkazová řádka. Uživatel musel znát příkazy zpaměti, nebo umět efektivně používat manuál. Postupem času byly vytvořeny grafické nadstavby, které umožňují pomocí grafických symbolů práci s počítačem velmi usnadnit. Nejznámější operační systémy jsou Windows, Linux a Mac OS.
OperátoryAND, OR, NOT, XOR – pro popis vazeb mezi daty
Logické operátory umožňují efektivnější práci s daty, pokud potřebujeme používat různé kombinace jejich stavů (například: vyfiltrování všech e-mailů s určitou kombinací vlastností). Dnešní internetové aplikace (vyhledávače, katalogy…) si tyto operátory doplňují téměř vždy samy (není třeba zadávat např. Antonín AND Dvořák, stačí Antonín Dvořák). Boolova algebra se používá při programování jednočipů atd.
Outlook Expresse-mailový klient od firmy Microsoft
E-mailový klient, který je k dispozici zdarma. Bohužel, díky chybám v programu je často zdrojem úspěšného šíření virů (červů). Používáte-li ho, doporučujeme ho vyměnit – tedy používat jiný e-mailový klient.
[nahoru]

P

P2PPeer2Peer, PeerToPeer – rovný k rovnému (stejného postavení)
Všichni jsou si rovni – v P2P systémech je každý serverem a klientem zároveň. Na P2P principu fungují výměnné sítě – svá data zpřístupníte ostatním uživatelům a sami máte přístup k jejich datům. Ač jsou P2P aplikace často zneužívány k nelegálnímu kopírování programů, hudby a filmů, samotná technologie je legální.
P2P síťsystém sdílení souborů na principu P2P
Password(zkratky: Pass, PSW, PW) – viz Heslo
PayPalsystém mikroplateb na internetu
Díky této službě můžete téměř okamžitě převést částu v řádu jednotek, desítek stovek či tisícovek (limity jsou různé) korun, euro či $ na jiný paypal účet. Lze tak platit zboží, služby, poskytnout dar či podporu oblíbenému programu. Rychlé, efektivní a funkční. Chcete-li tvorbu Abowe podpořit, můžete si platbu Paypalem vyzkoušet – a to ve prospěch účtu brbla@brbla.net.
PCPersonal Computer – osobní počítač
PC platforma je jedna z nejrozšířenějších. Další platformou počítačů je Apple Macintosh. Do slavné historie počítačů patří namátkou Amiga, Commodore, Didaktic atd.
PDAPersonal Digital Assistant – osobní digitální asistent
Platformu PDA zastupují hlavně Palm a PocketPC. Jedná se o kapesní počítače, které poslední dobou do jisté míry dokáží nahradit i notebooky. Lze na nich data nejen číst ale i vytvářet, posílat e-maily, prohlížet www internetové stránky a používat další internetové služby.
PHPPHP Hypertext Preprocessor – skriptovací jazyk, systém pro skripty na straně serveru
Zkratka vznikla z Personal Home Page Tools (později Personal Home Page Construction Kit). Dnes se používá PHP Hypertext Preprocessor (zkráceně PHP). Systém byl naprogramován v Linuxu, časem předělán i pro platformu Windows. Pro použití PHP v internetových stránkách musí server, kde jsou stránky uloženy, PHP podporovat.
PINPersonal Identifikation Number – osobní identifikační číslo – viz Heslo
Pingpříkaz pro zjišťování dostupnosti serveru (počítače)
Příkaz, který po zadání jména serveru (nebo jeho PC) vrátí PC adresu a čas, za který se vrátila odpověď – tzv. timeout. Zároveň provádí DNS dotaz či reverzní DNS dotaz.
Plugin, Plug-inzásuvný modul
Vzniklo ze slov plug – zasunout a in – dovnitř. Zásuvným modulem (pluginem) můžeme rozšířit program i o možnosti a funkce, které program původně vůbec nenabízel. Podmínkou je, aby program používání pluginů umožňoval ve své architektuře (což umožňuje například editor rastrové grafiky Gimp, přehrávač Winamp či prohlížeč Firefox).
Podcasting – iPod broadcasting – iPod vysílání, audioblog
Podcasting vznikl spojením slov iPod (populární přehrávač firmy Apple) a broadcasting – vysílání. Éru podcastingu zahájil Adam Curry v roce 2004 svým programem, kterýn dokázal nahrát audiosoubor do přehrávače přímo z webu.
Princip je jednoduchý. Zvukové soubory jsou vystavené na internetu. Dostupnost a přehled o aktuálních nových souborech usnadňuje pro tento účel upravený RSS kanál. Majitel iPodu (či jiného přehrávače) si pomocí speciálního programu automaticky stahuje nové soubory přímo do přehrávače. Dalo by se říci, že se jedná o obdobu internetového rádia či audiodeníček s automatickou aktualizací. Audiosoubor může být namluven lidským či syntetickým hlasem.
POP3Post Office Protocol – protokol pro přístup ke schránce elektronické pošty
Pomocí tohoto protokolu přistupuje např. e-mailový klient k e-mailové schránce, ze které stáhne příchozí e-maily na vaše PC.
Pop-upvyskakovací nové okno
Pop-up je okno prohlížeče, které se otevře nad ostatními okny. Jsou 2 druhy otevírání pop-up oken.
Žádoucí – například kliknutím na odkaz s nápovědou – nápověda se otevře v novém pop-up okně.
Nežádoucí – svévolné zobrazení reklamy – navštívením webové stránky se aktivuje JavaScript, který pop-up okno otevře. Zavřít toto okno může být problém – otevírá se znovu, případně jeho zavření vyvolá otevření dvou nových ap. Moderní prohlížeče umožňují svévolné otevírání pop-up oken účinně blokovat.
Pop-up menumenu, které se zpravidla zobrazí po kliknutí na pravé tlačítko myši
Pop-up menu se používá pro zrychlení práce – jsou v něm umístěny často používané ovládací prvky. Chcete-li si zkusit vyvolat pop-up menu, klikněte pravým tlačítkem myši.
Portbrána do počítače
Aby mohl počítač komunikovat, má virtuální porty, které slouží jako brány. Pokud jsou zavřené, komunikace je na tomto portu zakázána, pokud jsou otevřené, komunikace může probíhat.
Portálserver nabízející více služeb
Portál je server nabízející kombinaci různých služeb (zpravidla katalog, e-mail, prostor pro vaši www prezentaci, zpravodajství, připojení k internetu atd.) Snaží se o co nejkomplexnější a nejkompletnější služby a tím se pro uživatele stává výchozím bodem na internetu (například: Atlas.cz, Seznam.cz, Quick.cz, Redbox.cz…)
Programzpravidla zkompilovaný zdrojový kód
Pomocí různých programů můžete například psát text, upravovat fotografie či video, prohlížet si internetové stránky atd. Bez programů by byly počítače pouze drahá těžítka.
Prohlížečprogram zobrazující www stránky v čitelné formě
Prohlížečů existuje celá řada, namátkou: MS Internet Explorer, Mozilla Suite, Mozilla Firefox, Opera, Netscape, Safari, K-Meleon, Konqueror atd. Zobrazují www stránky jako čitelný text, zpravidla v grafickém designu, který jim dal jejich programátor.
Protokolkomunikační protokol, definuje postup určité činnosti, zajišťuje tak její bezchybný chod
Při návštěvě britské královny budete dodržovat jistý protokol (ustálené a předem domluvené úkony). Tím se nedopustíte faux-pas. Ve světě počítačů komunikační protokoly zajišťují to samé. Hladký a bezchybný průběh požadované akce. Protokolů existuje celá řada, například: HTTP, FTP, POP3, SMTP, IMAP a další. Jsou připraveny pro konkrétní způsoby komunikace a zajišťují, že se obě strany (server i klient) domluví.
Providerposkytovatel připojení k internetu
Firma s permanentním (trvalým) připojením k internetu vysokokapacitní linkou (či linkami). Nabízí připojení k internetu za poplatek, či zdarma (pak financuje svou činnost například propojovacími poplatky třetí strany – například Telecomu).
Přenosová rychlosttéž rychlost připojení, propustnost
Připojení k internetu má rychlostní limity, díky nimž je objem toku dat na jednotku času omezen. Snad každý uživatel se snaží dosáhnout co nejvyšší přenosové rychlosti za co nejmenší cenu. Přenosová rychlost závisí na druhu připojení a jeho kvalitě. Z těchto činitelů se pak odvozuje cena za připojení k internetu.
Přílohadata (soubor) poslaná spolu s e-mailem, též e-mailová příloha
V e-mailu se dají posílat kromě textů i obrázky, tabulky, dokumenty atd. Ty pak tvoří takzvanou přílohu. Pozor, příloha může někdy obsahovat vir (zpravidla červa).
Připojenípřipojení k internetu, síti
Připojení lze realizovat různými způsoby: modemem, ISDN, ADSL, GPRS, EDGE, HSCSD, kabelovou televizí, pevnou linkou, pomocí mikrovln, Wi-Fi či satelitu. Některé druhy připojení jsou již zpracovány v samostatných článcích (viz možnosti připojení k internetu). Do budoucna plánujeme zpracovat všechny jmenované způsoby připojení.
Přístupová právaomezení práv uživatele, konkrétně jeho možností zásahu do systému
Přístupová práva brání uživateli napáchat škodu (ať již z neznalosti, nedbalosti, nebo zcela záměrně) tam, kde tomu nerozumí, nebo naopak rozumí (a uškodit chce). Správně nastavená práva k přístupu či oprávnění k modifikaci dat (souborů nebo různých nastavení) jsou nutná k chodu systému. Smazání (či jen poškození) důležitého souboru by mohlo způsobit pád celého systému. Práva k manipulacím s takto důležitými daty by měl mít jen administrátor systému, který vhodným nastavením práv u jednotlivých uživatelů udržuje systém v chodu a přitom (v ideálním případě) uživatele nijak neomezuje při jeho práci.
[nahoru]

Q

Quickrychle, rychlý, též internetový portál Quick.cz
Portál Quick patří k méně úspěšným. Jedním z důvodů je, že se jinak píše (Quick) a jinak čte [kvik]. Lidé nezvyklí na angličtinu i přes značnou reklamu tento portál nepřijali tak, jako konkurenční portály.
QWERTYoznačení nastavení klávesnice
Jsou to vypsané znaky na klávesnici (rozložení kláves). Při tomto rozložení je mezi klávesami T a U písmeno Y.
QWERTZoznačení nastavení klávesnice
Jsou to vypsané znaky na klávesnici (rozložení kláves). Při tomto rozložení je mezi klávesami T a U písmeno Z.
[nahoru]

R

Referrerpředchozí stránka, z které vede odkaz na aktuální stránku
Referrer obsahuje informaci, odkud jste na stránku přišli, případně odkud pochází požadavek na server (ukázka použití: omezení přístupu k obsahu – obrázky se zobrazí jen v případě, že referrer obsahuje adresu konkrétní stránky. Je-li v něm uložena stránka jiná (přišli jste odjinud), obrázky se nezobrazí.) Jelikož referrer přidává do hlavičky prohlížeč, lze jej vcelku jednoduše podvrhnout (například pluginem do prohlížeče) – při podvrhu dojde k tomu, že se obrázky zobrazí, protože jsme podstrčili rozhodovacímu algoritmu data, pro která má obsah zpřístupnit (lidově řečeno, řekli jsme mu to, co chtěl slyšet).
Registrace1. poskytnutí dat o vaší osobě (vyplnění a odeslání), 2. platba za službu či program spojená s poskytnutím požadovaných dat
1. Při registraci je nejčastěji vyžadována vaše e-mailová adresa, případně další informace vedoucí k vaší osobě. Některé se dají zfalšovat lehce (třeba jméno a příjmení), některé ne (např. zpětné telefonické ověřování). Výměnou za poskytnutá data získáváte to, kvůli čemu jste se registrovali – přístup k datům v chráněné oblasti, mail-box, přístup do fóra a možnost přispívat do něho, možnost odebírat e-mailovou konferenci, pohodlnější nakupování v internetovém obchodě a podobně.
2. Registrace může být spojena i s peněžní transakcí (registrace programu, registrace do placené služby – například přístup k vědomostní databázi).
Relevancesprávnost
Relevance je jiné označení pro správnost. Například: Pokud vyhledávač na dotaz rychlovarná konvice vypíše adresu textilní firmy, nejedná se o relevantní výsledek hledání.
Reply – Re: – odpověď, odepsat
Přijde-li vám e-mail s předmětem začínajícím písmeny Re:, vězte, že se pravděpodobně jedná o odpověď na váš e-mail. Ne vždy to odpověď být musí. Spammeři se takto snaží zvýšit důvěryhodnost svých reklamních/podvodných e-mailů. Málokdo automaticky smaže e-mail, který na první pohled vypadá jako odpoveď na váš dotaz. Nezaměňovat s Forward
Robotindexovací nástroj vyhledávačů, (mimo internet – automatický jedno či víceúčelový stroj)
Indexovací robot je program, který automaticky prolézá internet a indexuje si obsah jednotlivých stránek. Používají ho vyhledávače – indexují tak nové internetové stránky, u již indexovaných stránek zaznamenají změny obsahu a udržují tak aktuální záznamy v databázi. Slovo robot použil jako první Karel Čapek ve svém románu RUR. Jednalo se o označení strojů – umělých lidí.
Rootkořenový adresář, administrátor
Slovo root znamená nejvyšší pozici v kořenové struktuře disku. Pokud při pohybu adresářovou strukturou na disku uvidíte například c:\, nacházíte se v rootu. V Linuxu (a UNIXových systémech) se pak slovem root navíc označuje také účet administrátora, který má nad počítačem a systémem nejvyšší práva.
Rosterseznam kontaktů
Zkusíte-li k instant messagingu protokol jabber, pak vězte, že seznam vašich kontaktů uložených na jabber serveru se označuje právě tímto slovem.
Routersměrovač
Laicky řečeno, router je chytrá krabička, která spojuje dvě sítě a umožňuje mezi nimi přenos dat. Díky ní může být vaše malá domácí síť připojena k internetu skrze jeden modem.
RSS – Really Simple Syndication – Opravdu Snadná Syndikace, Rychlá Souhrnná Služba
RSS je formát umožňující publikování seznamu odkazů spolu s dalšími informacemi blíže popisujícími daný odkaz. RSS lze popsat také jako webovou službu typu XML přes HTTP. Využívá se pro vytvoření RSS krmítka (kanálu). Zkratka RSS má více možných významů. Kromě asi nejrozšířenějšího Really Simple Syndication je možné i Rich Site Summary, RDF Site Summary či tvrzení, že RSS není zkratka ale slovo.
RSS agregátor on-linewebová služba sdružující RSS krmítka (kanály) s určitým tématem
RSS agregátor je užitečnou službou, která sdružuje na jednom místě tématicky příbuzná RSS krmítka (kanály) a tím i tématicky orientovaný obsah. Na české scéně kvalitou zpracování a údržbou zdrojů ční projekt Weblogy.cz.
RSS feedRSS krmítko, RSS kanál
RSS krmítko (kanál) je soubor spňující formát RSS. Obsahuje odkazy a krátké anotace k článkům. Je často aktualizovaný, obsahuje novinky webu, na kterém je umístěn. Pomocí RSS čtečky můžete mít vemi rychle ty nejnovější informace s tématikou, která Vás zajímá.
RSS readerRSS čtečka
RSS čtečka je jednoúčelový program. Zadáte do něj adresy RSS krmítek (kanálů) webů, z nichž chcete mít informace o aktuálních článcích, akcích, zkrátka informacích, které budou v RSS krmítku uveřejněny.
[nahoru]

S

Script Kiddieskriptové děťátko
Ve své podstatě lamer. Člověk, který si na internetu sežene programy, které dokáží shodit server, prolomit se do počítače, nebo jiné věci. Neví, jak daná věc funguje, ale považuje se za hackera. Ve své podstatě se jedná o spodinu internetové komunity, kterou opovrhují správci i mnozí hackeři.
Servervýkonný počítač s nainstalovanými službami
Server je počítač, na kterém běží rozličné služby. Výpadek serveru způsobí nedostupnost na něm umístěných internetových stránek, nedostupnost e-mailových schránek a dalších služeb, které ten který konkrétní server za běžného chodu poskytuje. Je protějškem klienta.
Serverhousing„ubytování“ serveru a jeho připojení k internetu
Službu serverhousing nabízejí poskytovatelé připojení (ISP) pro ty uživatele, které neuspokojuje nabídka hostingových firem. Jedná se o umístění vašeho vlastního serveru do prostor poskytovatele a jeho vysokorychlostní připojení k internetu.
Settingnastavení
Sharewaretyp programu s možností vyzkoušení před zakoupením
Shareware je program, který je volně šiřitelný, nicméně nebývá zdarma. Uživatel má možnost po určitou dobu program zdarma zkoušet. V případě, že mu vyhovuje, je třeba se řídit autorovou licencí a zpravidla také uhradit poplatek. Shareware může být funkčně omezen již ve zkušební době (nelze ukládat, výstup má omezení kvality), případně se tato omezení aktivují po uplynutí zkušební doby. Může být však i bez jakýchkoliv omezení. Po uplynutí zkušební doby se často zobrazuje výzva k naplnění autorem stanovených podmínek, která se registrací/zaplacením potlačí.
SIMSubscriber Identification Module – Identifikační jednotka účastníka
Kartička, která se vkládá do mobilního telefonu. Mohou na ní být uloženy SMSky, telefonní seznam a další různá nastavení. Bez karty SIM můžete uskutečnit jen tísňová volání.
Síťsoustava vzájemně propojených počítačů, anglicky web
Jednotlivé počítače mohou být propojeny do sítě. To skýtá řadu výhod (spolupráce na dálku, sdílení dat a vědomostí), ale i potíží (bezpečnostní rizika, ochrana soukromí uživatelů, přístupová práva atd.). Podle velikosti se sítě dělí na LAN, MAN a WAN.
Šifrováníochrana dat zakódováním (z čitelných dat algoritmus vytvoří soubor, jehož obsah není bez zpětného rozšifrování srozumitelný)
Rozdíl mezi zabezpečením heslem a šifrováním je ten, že zatímco heslo chrání přístup k datům, šifrování chrání přímo data. Šifrování mění smysluplná data pomocí algoritmu na změť nesrozumitelných znaků. Zaheslováním přístupu k souboru a zašifrováním (tohoto souboru) získáte účinnější ochranu vašich choulostivých dat.
Smajlíkemotikon znamenající úsměv
Emotikony vyjadřují lidské emoce. Smajlík vznikl z anglického smile, což znamená úsměv. Smajlík může vypadat třeba takto (odděleno čárkami) :-), 8o), ;oD, :o), :-D. Každý z nich má trochu jiný význam (oči, brýle, pláču smíchy atd.).
SMSShort Message Service – služba krátkých textových zpráv
Klasické „esemesky“. Umožňují poslat maximálně 160 znaků v jedné zprávě.
SMTPSimple Mail Transfer Protocol – protokol určující posílání pošty
Pomocí SMTP je realizováno odeslání e-mailu poštovním klientem na SMTP server. Ten se postará o další cestu e-mailu do mail-boxu adresáta.
Softwareviz program
Sourcezdroj, též Zdrojový kód
Spamviz Nevyžádaná pošta
Spammerčlověk rozesílající nevyžádanou poštu
Spammeři patří mezi spodinou internetu. Živí se rozesíláním nevyžádané pošty ve velkých objemech.
Správceviz Administrátor
Surfovánína internetu – procházení jednotlivých internetových stránek vzájemně provázaných odkazy
[nahoru]

T

Thunderbird, Mozilla Thunderbird1. e-mailový klient, 2. jádro procesorů AMD (Thunderbird)
1. Chcete-li nahradit Outlook Express, je tento program vhodnou volbou. Nabízí příjemnou možnost personifikace, instalaci užitečných rozšíření, správu více e-mailových účtů, podporuje POP3 i IMAP a hlavně je bezpečnější – netrpí neduhy Outlook Expressu (větší odolnost proti virůmčervům). Thunderbird je k dispozici zdarma, v češtině a je vhodný pro použití společně s Firefoxem.
2. Jádro procesoru AMD. Firma AMD pojmenovala jádra jedné řady procesorů Thunderbird.
TimeOutdoba odezvy (čas odezvy)
Doba, za kterou server (počítač) odpoví na zadaný požadavek.
Timeslotčasový slot
V síti GSM jsou komunikační kanály rozdělené do tzv. timeslotů (každý kanál jich má osm). Na jednom timeslotu může komunikovat jeden telefon. Počet timeslotů použitých při datování (využití sítě GSM pro přenos dat) je důležitý pro výpočet přenosové rychlosti.
Více viz článek: Připojení sítí GSM – GPRS – rychlost GPRS
TLDTop Level Domain – nejvyšší doména, doména 1. řádu
Více o doménách.
Tracertpříkaz na zjištění, kudy k vám přitekla data
Zadáte-li do příkazového řádku tracert brbla.net, uvidíte, přes které servery se k vám stahují tyto texty.
Trafficpřenos dat
Termín se používá často ve významu měsíční přenos dat u hostingových serverů. U hostingů to znamená, kolik dat (většinou MB či GB) umožní server přenést v daném období. Přenos dat (traffic) bývá omezen i u některých druhů připojení k internetu. Po překročení trafficu musíte zpravidla další datové přenosy dokoupit. Pokud tak neučiníte, může vám být dle smlouvy s providerem snížena přenosová rychlost, případně jste od internetu odpojeni zcela.
Trojský kůň1. dutý dřevěný kůň z báje o dobytí Tróje, 2. vir umožňující převzít na dálku vládu nad PC
1. danajský dar, vymyšlen Odysseem. Po deseti letech války řecké vojsko naoko vzdalo boj a zanechalo před městem nevinně vyhlížející dřevěnou sochu koně. Trójané ji i přes varování Láokoónta vtáhli do města. V noci z dutého koně vyskákali řečtí vojáci, otevřeli brány města a velké město padlo během jediné noci.
2. alegorie k bodu 1. Nevinně vypadající program. Ve svých programových útrobách ukrývá záškodnický kódvir. Zpravidla umožňuje převzetí vlády nad Vaším počítačem prostřednictvím sítě (nejčastěji internetu).
Twitter.commikroblogovací služba
Název odvozen od anglického slova tweet, které je možné přeložit jako pípnutí ptáčka. Mikroblog je obdobou blogu, ve kterém se uživatel vyjádří velmi krátce. V případě Twitteru se jedná o maximálně 140 znaků, tedy o 20 méně, než kolik nabízí klasická SMS. Výhodou je stručnost, výstižnost a rychlost možnosti publikace. Díky omezení délky zde nacházejí uplatnění služby na zkrácení adresy.
[nahoru]

U

UpDateaktualizace, zmodernizování obsahu aktualizovaných dat
Jedná se o zaktualizování obecně. Může to být například aktualizace internetových stránek nebo programu (třeba antivirové databáze).
UpLoadpřenos dat na server - doslova nahrát nahoru
Jedná se o přenos dat od uživatele na server. Opak pro download.
URCUniform Resource Citation, Uniform Resource Characteristic (jedinečná identifikace citace, charakteristiky)
URIUniform Resource Identifier (jedinečná identifikace zdroje)
URI je souhrnný název pro URN (names), URL a URC (URI=URL+URN+URC). Je to tedy řetězec znaků identifikující abstraktní nebo fyzický zdroj (například www stránku). Čtete-li někde o URI, jedná se v podstatě o URL.
URLUniform Resource Locator, Unique Resource Locator (jednotné označení zdroje, jednoznačné určení zdroje)
Celá adresa ke konkrétnímu objektu na internetu (např. http://brbla.net/weblog/weblog.php). Skládá se z typu zdroje (v našem případě http), dvojtečky a dvou lomítek ://, celého jména serveru (hostujícího PC) brbla.net a relativní cesty ke konkrétnímu souboru weblog/weblog.php. URL je převedena na PC adresu pomocí DNS serveru. Většina aplikací podporuje pouze URL. V praxi je pojem URL běžně zaměňován jako synonymum za URI. Technicky je URL podmnožinou (částí) URI.
URNUniform Resource Name (unikátní jméno zdroje)
Identifikuje zdroj nezávisle na jeho umístění (např: URN:NBN:cz-nk200532). Pro použití URN je třeba nějaká překladová služba (obdoba DNS), která převede URN na URL. S URN se v praxi téměř nesetkáte (osobně jsem jej ještě nepoužil).
UserUživatel
Účetuživatelské jméno + heslo = přístupová práva
Účet je soupis práv, ke kterým se přihlásíte právě prokázáním znalosti uživatelského jména a správného hesla. Při přihlášení k účtu (na síti či lokálním PC) jste dotázáni na uživatelské jméno a heslo. Správným vyplněním má počítač ověřenou vaši autorizaci a přidělí vám patřičná práva.
Útok hrubou silouhrubou výpočetní silou počítače se zkoušejí všechny kombinační možnosti zadané sady znaků – až do dosažení úspěchu – též Bruteforce atack
Užíváno jak při hackingu, tak při crackingu. Hádají se tak hesla, sériová čísla atd…
Uživatelské jménoposloupnost znaků jedinečná pro každého jednotlivé uživatele jedné sítě
V případě jedné sítě (jednoho serveru) používají uživatelé pro svou identifikaci uživatelské jméno a k tomu přiřazené heslo. Proces, při kterém je ověřována správnost uživatelského jména a hesla se nazývá zalogování (viz Login).
[nahoru]

V

Virprogram vykonávající svou činnost – zpravidla destruktivní – bez vědomí a svolení uživatele
Viry jsou malé kódy programu, které byly škodolibými programátory stvořeny tak, aby se šířily a páchaly škodu. Občas se vyskytne „zábavný“ vir, který třeba otočí obraz na obrazovce vzhůru nohama, ale většinou je jejich cílem rozšířit se na co nejvíc počítačů a napáchat tam co největší škody (např. nenávratně smazat data).
Více viz článek: Viry, hackeři atd…
Virtual ServerVirtuální, sdílený server s garantovaným výkonem
Virtuální server nabízí vyhrazenou část fyzického serveru pouze pro vás a vaše aplikace. Tím poskytuje dostatečný výkon tam, kde sdílený hosting již nestačí a je rozumnou volbou pro případy, kdy dedikovaný server je naddimenzovaným a tím i finančně nevýhodným řešením. I virtuální servery se vyskytují ve variantách managed server, což ocení klienti, kteří nemají zájem se o server starat, řešit problémy s jeho chodem a ocení plný a kvalitní servis. Právě Virtual managed server nabízí služba Spolehlivé servery, na jejímž sdíleném českém hostingu běží i tyto stránky.
Vyhledávačumožňuje zefektivnění vyhledávání konkrétní informace na internetu
Vyhledávače pomocí svých robotů neustále katalogizují a aktualizují své záznamy o jednotlivých stránkách na internetu. Po zadání dotazu vyhledávač ve svých indexech (záznamech v databázi) nalezne relevantní stránky (stránky nejlépe vyhovující uživatelem zadanému požadavku – klíčovým slovům v dotazu).
[nahoru]

W

W3CWorld Wide Web Consortium – WWW konzorcium
Konzorcium, které navrhuje a schvaluje standardy pro internet. K jejich výtvorům patří například HTML, XHTML, XML, normy o přístupnosti webových stránek, nejrůznější doporučení a postupy, při jejichž dodržení je web bezbariérový, čitelný, použitelný – jednoduše řečeno funkční.
WANWide Area Network – rozlehlá síť
Spojení sítí LAN a MAN. Dá se říci, že WAN je spojení na úrovni státu a kontinentů. Příkladem buď internet.
Webviz Síť
1) Pavoučí, rybářská či libovolná jiná síť z provázků či lan.
2) V oblaasti počítačů znamená web síť počítačovou – vzájemně propojené počítače (LAN, MAN nebo WAN).
Weblogviz Blog
Webhostingviz Hosting
WECAWireless Ethernet Compatibility Alliance
Sdružení pro kompatibilitu bezdrátového Ethernetu. Viz Wi-Fi Alliance.
Whitelistbílá listina
Užívá se v souvislosti s e-mailem, pravidly komunikace atd. V podstatě se jedná o seznam (e-mailových adres, IP adres, …) ze kterého nečekáme žádnou podvratnou činnost (spam, útoky, …). Nezaměňovat s blacklist.
Wi-FiWireless Fidelity – bezdrátová věrnost
Certifikační program od Wi-Fi Alliance. Slouží k zajištění interoperability mezi produkty 802.11. Logo Wi-Fi může mít pouze zařízení s Wi-Fi certifikací.
Wi-Fi AllianceNeziskové mezinárodní sdružení (dříve WECA )
Utvořilo se v roce 1999, aby vytvořilo certifikační program pro zajištění interoperability produktů bezdrátových LAN sítí (vycházejících ze specifikace 802.11).
Windowsoperační systém firmy Microsoft
Systém Windows je velmi rozšířeným operačním systémem, který není náročný na znalosti koncového uživatele, ale postrádá přednosti GNU/GPL opensource projektů (systém Windows má uzavřený zdrojový kód a není zdarma). Existuje mnoho verzí - Windows 3.11, 95, 98, Milenium (Me), New Technology (NT), 2000, XP, Vista a zatím poslední verze Windows 7. Starší verze jsou již v dnešní době dávno překonané novějšími (z hlediska bezpečnosti, stability, spolehlivosti…).
WLANWireless Local Area Network – bezdrátová lokální síť
Označení pro Wi-Fi síť. Pokud váš modem/router hrdě nosí označení WLAN, pak máte možnost se k vaší LAN připojit i bezdrátově.
Wormviz Červ
WPAWireless Protected Access – chráněný bezdrátový přístup
Jedná se o součást specifikace 802.11i.
WWWWorld Wide Web – světová rozlehlá síť
Služba internetu – informační systém založený na hypertextovém modelu. V podstatě nejrozšířenější služba internetu, díky které čtěte i tyto stránky.
[nahoru]

X

XHTMLeXtensible HyperText Markup Language – hypertextový značkovací jazyk s integrovanými pravidly XML
Jedná se o značkovací jazyk, který je oproti HTML přísnější v pravidlech zadávání syntaxe. Výhodou je, že dokument psaný v XHTML lze zpracovávat XML aplikacemi, což klasické HTML neumožňuje. XHTML je modernější značkovací jazyk, který je investicí do budoucna a ve kterém by měly být tvořeny nové internetové stránky.
XMLeXtended Markup Language – Rozšířený značkovací jazyk
Složitější, pokročilejší, rozvinutější a univerzálnější nástupce HTML.
XMPPExtensible Messaging and Presence Protocol
XMPP je standard vycházející z protokolu Jabber. V současné době se používá i označení XMPP/Jabber či Jabber/XMPP.
[nahoru]

Y

Yahoowebový portál na adrese www.yahoo.com.
Youtubewebový portál na adrese www.youtube.com.
Služba umožňující rychle zveřejnit vaše video. Stejně tak umožňuje rychlé hledání videí z celého světa.
[nahoru]

Z

Zálohakopie všech souborů pro případ ztráty souborů používaných – též backup
Jedná se o jakákoliv pro vás důležitá data, která chcete mít uložena zpravidla na jiném místě a médiu, než původní data. Jedná se zpravidla o WWW stránky, účetnictví, databáze, ale i osobní korespondenci. Zálohovat se dá vše, co se dá zkopírovat.
Zdrojový kód1. sekvence příkazů a proměnných, 2. HTML kód
1. Zdrojový kód je program ve fázi před distribucí uživatelům. Převedením pro počítač (zkompilováním) se stává programem a je v této podobě obtížně editovatelný (opravy chyb a podobně). Existují i distribuce programů se zdrojovými kódy tzv. opensource.
2. I tyto stránky mají svůj zdrojový kód, který je laikovy těžko srozumitelný. Chcete-li se na něj podívat, najděte v menu položku zobrazit a v ní zdrojový kód. HTML kód se nekompiluje.
Zkompilovánítéž kompilace, převod zdrojového kódu do podoby srozumitelné pro počítač
Tímto převodem ze zdrojového kódu do podoby, která není běžnému smrtelníkovi čitelná, se autoři brání zásahům do jejich programů. Nedovolenou úpravou programů po kompilaci se zabývají crackeři. Existují i distribuce programů se zdrojovými kódy tzv. opensource, kde je změna zdrojových kódů povolena.
Zkrácení adresyslužba, která zkrátí dlouhé url adresy na krátké tvary
S rozmachem mikroblogování, a tím plynoucího omezení délky zprávy, nalezly uplatnění služby zkracující oficiální url na výrazně kratší tvar. Zástupci jsou například Jdem.cz či bit.ly
Žlutá linkatelefonní číslo, na které je volání za speciální sazbu
Žlutá linka je v poslední době hojně rozšířený způsob, jak okrást uživatele používající připojení telefonní linkou (modem, IDSN, zkrátka dial-up). Pomocí dialeru jste odpojeni od vašeho poskytovatele (providera) a připojeni na zmíněnou žlutou linku (případně datarif nebo duhovou linku).
Více viz: Rizika připojení přes telefonní linky (žluté linky)
Zombie PCPC ovládané proti vůli majitele na dálku
Je-li Váš počítač napaden trojským koněm, který umožňuje dálkovou správu počítače, může se z vašeho křemíkového kamaráda stát na dálku ovládané monstrum. To pak přesně vykonává příkazy svého loutkaře (hackera). Může odesílat spam, pokoušet se hackovat nějaký server. Navenek vše vypadá, že nezákonou činnost jste prováděli vy.
[nahoru]

0 – 9

802.11Specifikace IEEE definující bezdrátové LAN produkty
Existuje několik verzí 802.11 odlišených písmeny „a“, „b“, „g“, „e“, „i“ a „n“. Liší se maximální datovou rychlostí a frekvenčními pásmy, ve kterých pracují.
802.11a
Produkty 802.11a pracují ve frekvenčním pásmu 5 GHz, teoretickou propustností 54Mbps.
802.11b
Produkty 802.11b pracují ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz, teoretickou propustností 11Mbps. Kompatibilní s 802.11g.
802.11g
Produkty 802.11g pracují ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz, teoretickou propustností 54Mbps. Kompatibilní s 802.11b.
802.11e
Navržený standard IEEE definující zajištění kvality služby (QoS) pro bezdrátové sítě.
802.11i
Navržený standard IEEE poskytující dodatečné zabezpečení (WPA) pro bezdrátové sítě LAN.
802.11n
WLAN standard IEEE navržený k vydání v roce 2005 nebo 2006. Očekává se přenosová rychlost mezi 100 – 320 Mbps.
[nahoru]

Uveřejněno: 10.10.2003, 15:03
Poslední revize: 04.03.2014, 11:50:02

Menu