Absolute beginner on Web - Projekt Abowe
Abowe > 1. Uživatelské min… > Připojení… > NMT sítí – Eurotel Data Expres (CDMA 450)

NMT sítí – Eurotel Data Expres (CDMA 450)

Obsah článku v kostce:

 • CDMA (Code Division Multiple Access) je digitální technologie pracující na principu dělení přenosových kanálů.
 • Slouží pro přenos dat i hlasu (v ČR pouze pro data). Tedy žádné volné minuty, žádné volání, jen data.
 • Pro připojení k internetu pomocí CDMA budete potřebovat CDMA „modem“ či CDMA PCMCIA kartu.
 • Rychlost připojení záleží na kvalitě signálu, dostupnosti služby a aktuálním vytížení sítě. Přenosová rychlost by však neměla klesnout pod 256 kbps.
 • Průměrná rychlost se pohybuje kolem 256 kbps až 380 kbps. Hodně záleží na tom, kde v republice se nacházíte. Maximální teoretická rychlost připojení (pro download) daná technologií je 2,4 Mbps, Eurotel maximální rychlost omezil na cca 800kbps. Upload je teoreticky možný do 153,6 kbps.
 • V běžné praxi je rychlost podobná jako při připojení přes ADSL, nebo pevnou linku v odpovídající rychlosti.
 • Na CDMA je aplikován FUP (Fair User Policy). Podrobnosti na v článku Fair Use Policy v datové síti CDMA Eurotelu – FUP na serveru www.cdma.cz
 • V zahraničí není tato služba dostupná (na CDMA roaming zapomeňte).
 • Hráče trochu rozladí hodnota pingu. Pohybuje se okolo 150ms.
 • S paušálem 1070,- Kč s DPH (899,- Kč bez DPH) se jedná o ekonomicky únosné řešení stálého připojení k internetu.

CDMA (Code Division Multiple Access)

CDMA (Code Division Multiple Access) se dá přeložit jako kódové dělení přenosových kanálů nebo vícenásobný přístup pomocí kódového dělení přenosových kanálů. Jedná se o službu, která je v ČR využívána výhradně pro bezdrátové datové přenosy pomocí sítě NMT.

Trocha historie, teorie a praxe (problémy)

1. trocha historie

Eurotel má i po nástupu GSM technologie (viz např. GPRS připojení) licenci na používání sítě analogových telefonů NMT (Nordic Mobile Telephone – komerční označení T!P), která pracuje na frekvenci 450 MHz (GSM pracuje na frekvencích 900 MHz a 1800 MHz, v některých zemích i 1900 MHz).

Dnes je v této síti minimum uživatelů hlasových služeb. Eurotel tedy hledal jiné využití draze zaplacené licence. Aplikuje do NMT standard CDMA2000 1xEV-DO (DO znamená Data Optimized/Data Only). Po vyřešení problémů (interference s TV vysíláním, kolize s ČTc vedoucí k odstoupení gen. ředitele Eurotelu Valeskiho atd.) je služba uvolněna na trh. Pokrytí je cca 70% populace, problémy se signálem jsou častější na jihu Čech a Moravy.

Výsledkem je rychlé mobilní připojení k internetu za atraktivní cenou.

2. trocha teorie

Technologie CDMA je provozována v jiné frekvenci (450 MHz), než hlasové GSM služby. Proto se snad nemusí uživatelé tolik obávat zhoršení kvality služby, jak tomu občas může být u GPRS připojení. (GPRS datové přenosy mají v GSM nejnižší prioritu. Na toto zhoršení si v okolí Jičína stěžují hlavně uživatelé GPRS T-Mobile.)

Jak CDMA funguje?

Jen pro přiblížení: CDMA se od GSM liší v kódovacím schématu. Kódovací schéma se stará o to, aby k přiděleným kmitočtům mělo přístup co nejvíce uživatelů. CDMA funguje tak, že telefony (modemy) vysílají na společné frekvenci, přičemž se liší jednotlivé klíče, pomocí kterých vysílací strana kóduje. CDMA tedy efektivněji využívá elektromagnetické spektrum (na rozdíl od TDMA - Time Division Multiple Access používaného u GSM, kde je oddělení timeslotů dáno pevnou časovou periodou).

Nechápete? Nevadí, zkrátka odešlete požadavek a dostanete odpověď. Pro instalaci a běžné používání služby není bližší znalost principu podstatná. Podrobnější popis funkce by navíc byl jen sprostým přepsáním již uveřejněných článků. Pokud tedy toužíte vědět, jak CDMA vypadá „zevnitř“, pročtěte si odkazy ve Šťouralově koutku.

3. trocha praxe

Jak získat CDMA?

 1. Navštivte prodejnu Eurotel.
 2. Projevte zájem o CDMA.
 3. Sepište smlouvu, zaplaťte aktivaci a modem.
 4. Doma nainstalujte ovladače, zapojte USB modem, dle potřeby restartujte systém.
 5. Vyplňte uživatelské jméno a heslo, připojte se.
 6. Pokud máte problémy s kvalitou připojení, použijte nejnovější ovladače (dostupné na internetu).

Máte problémy s hardwarem? Nebudete sami. Eurotel si udělal z uživatelů beta-testery, kteří „zdarma“ modemy vyzkouší. Pokud se vám modem samovolně vypíná, přehřívá, spojení padá i při dobrém signálu, nebo se vám vypíná PC, zkontrolujte nastavení softwaru a pokud nenaleznete chybu, modem reklamujte.

Zmetkovitost je podle reakcí na internetu docela vysoká. Naštěstí si toho je Eurotel vědom a tak se snaží vadné modemy vyměňovat za nové.

Aktualizace 19.6.2005: Podle zkušeností jsou již modemy vcelku funkční a bezproblémové, i když na vadný kus můžete narazit také.

Aktualizace 27.10.2005: Na trhu je zcela nový typ modemu, který by měl být spolehlivější. Roční zkušenosti se starým typem jsou uspokojivé. Kritiku si zaslouží příšerný servis Eurotelu. Pokud si službu pořídíte jinde, než ve značkové prodejně, čekají Vás problémy s reklamací a okamžitou výměnou, kterou Eurotel avizuje.

CDMA 450 a internet

Rychlostně se jedná o zajímavou možnost připojení k internetu. Na vlastí oči jsme viděli stažení souboru o velikosti 11.49 MB za 4:08 minut. To je zhruba 2.7 MB za minutu. Neradujte se ale, že si konečně zřídíte vlastní download-server. V tom vám budou bránit tři fakty:

 1. Není možné mít statickou IP adresu.
 2. Spojení se po dvou dnech samo rozpojí.
 3. Upload je omezen na 153,6 kbps.

Chcete-li být připojeni opravdu dlouhodobě, připravte se na to, že připojení k internetu se po dvou dnech samo rozpojí. Je tak nakonfigurována síť Eurotelu. Nic vám ale nebrání připojit se k síti sítí ihned po tomto vynuceném rozpojení.

Rychlost připojení

Sestavení spojení (připojení) je rychlé (cca 3-5 sekund). Rychlost pro download kolísá od 64 kbps u těch méně šťastných se špatným signálem, po 800 kbps u těch s úsměvem od ucha k uchu. Naštěstí je v dodání externí anténa, která dokáže z oněch 64 kbps vymačkat i hodnoty přesahující 500 kbps (viděno na vlastní oči). Bohužel to není pravidlem, takže nás nekamenujte, pokud u vás data potečou „jen“ 128 kbps nebo i pomaleji.

Eurotel rychlost negarantuje (z principu funkce CDMA ani nemůže), ale tvrdí, že by neměla klesnout pod 256 kbps (pro download). Upload má rychlostní strop na 153,6 kbps.

Konec konců, jste-li zvyklí na analogový modem či GPRS připojení, budete přechod na CDMA vnímat jako citelné zlepšení rychlosti.

Chcete-li vyšší rychlost a možná i kratší ping, lezte s anténou všude možně po bytě, půdě a střeše. Bude-li signál kvalitnější, je možné, že se zlepší i přenosová rychlost a snad i ping.

CDMA 450 a hraní po internetu

Každý internetový hráč se snaží o jedno - o nízký ping. Nízká hodnota pingu (odezvy) je klíčová pro rychlé akční hry typu Counter Strike a podobně.

Hráči budou CDMA připojením patrně trochu rozladěni. Hodnota pingu se pohybuje okolo 150ms, což je sice pro surfování po internetu více než dostačující, ale pro hráče je to na pomezí použitelnosti a pláče. Někdy je ping vyšší, někdy nižší, většinou nepřesáhne 200ms. Rada? Hrajte po internetu šachy, piškvorky, nebo jiné tahové strategie, tam hodnota pingu limitující není. Nebo sáhněte po jiném připojení.

FUP – Fair User Policy zaveden

Eurotel svůj původně neomezený internet omezil. Snaží se znepříjemnit situaci uživatelům výměnných sítí (P2P), kteří zatěžují síť několikanásobě více než ostatní uživatelé. Touto záteží omezují funkčnost sítě pro ostatní a tak není divu, že Eurotel zasáhl. Více v článku na serveru www.cdma.cz – Fair Use Policy v datové síti CDMA Eurotelu – FUP.

Pořizovací náklady

Zaplatíte modem a aktivaci. Modem je možné koupit dotovaný či nedotovaný. Koupě dotovaného CDMA modemu je zatížena úpisem na využívání služby na 12 měsíců. Nedotovaný modem zas stojí nekřesťanských 8 995,- Kč včetně DPH.

Jelikož se ceny hýbají (akce, různé možnosti délky smlouvy ap.), zkontrolujte si ceny na stránkách www.eurotel.cz.

Patrně nejaktuálnější ceny jsou uvedeny v ceníku připojení Eurotel Data Expres.

Provozní náklady

Paušální poplatek činí standardně 1 070,- Kč s DPH (899,- Kč bez DPH) měsíčně. Může se ale lišit – viz Ceník připojení Eurotel Data Expres.

Výhody

Nevýhody

Závěr

Pro surfování, čtění textů, odesílání e-mailů a i objemnější stahování se jedná o velmi použitelnou a atraktivní možnost připojení. Možnost vzít si připojení s sebou na dovolenou (i když jen v tuzemsku) je dalším plusem této služby. Dobrý dojem kalí jen vysoká zmetkovitost dodávaných modemů, které někteří méně šťastní uživatelé proklínají kudy chodí.

Příjemné je i to, že využívání služby CDMA v sobě nemá zakleté další poplatky (jako třeba paušál za telefonní linku u ADSL nebo ISDN). Otázkou je, jak rychlé toto připojení bude, až ho začne v jedné lokalitě používat více uživatelů. Přeci jen, jsme na začátku a uživatelů je zatím pomálu.

Odkazy

Poděkování firmě Proficonnect z Jičína za technické zázemí (zapůjčení CDMA modemu) a informace.
Zvláštní poděkování Davidu Michalčíkovi za ochotu přinést svůj CDMA modem na další testy. Oceňuji jeho obětavost, protože tento akt vstřícnosti mu způsobil osobní problémy.

Krátký slovník výrazů

Pro snadnější pochopení článku uvádíme základní používané zkratky a výrazy.

Šťouralův koutek – informace pro zvídavé zvědavce

CDMA připojení na jihu ČR u rakouských hranic bude ještě chvíli problém. Důvod? Politika, úředníci, zákony tak trochu postavené na hlavu a mezinárodní úmluvy. Více viz Eurotel Data Expres – CDMA na živo - nadpis: Jak bude růst pokrytí?

Seriál CDMA 1xEV-DO – www.mobil.idnes.cz

Uveřejněno: 15.8.2004, 21:56
Poslední aktualizace článku: 04.03.2014, 11:37:42 – přidány odkazy, informace o FUP

Menu