Absolute beginner on Web - Projekt Abowe
Abowe > 9. Programy

9. Programy

Obsah v kostce:

 • Zde najdete odkazy na stránky s doporučovanými programy.
 • Řazení je abecední i tématické (dle obsahů jednotlivých článků).
 • Toto nejsou jediné programy, které vám mohou pomoci. Zpravidla existují jejich komerční i nekomerční alternativy.
 • Znáte jiný produkt? Jste s ním spokojeni? Napište nám své zkušenosti, a program bude přidán do tohoto seznamu.

Rychlá navigace v tomto rejstříku (na této stránce)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

 • Ad-Aware – program od Lavasoftu odhaluje na počítači špionský software. Mimo jiné může být prospěšný při potírání dialerů. Pro osobní použití zdarma.
 • Avast – antivir – program společnosti ALWIL Software. Aktivně chrání váš počítač před viry. Pro osobní použití zdarma. Avast si můžete také zakoupit ve verzi vhodné pro Vaše použítí. Podpořte autory.
 • AVG – antivir – program společnosti Grisoft. Aktivně chrání váš počítač před viry. Produkt si můžete nejprve vyzkoušet v 30 denní zkušební trial verzi. Poté buď zakoupit, nebo odinstalovat. Objevila se i freeware verze – přečtěte si licenční podmínky.

C

 • ConnectionMeter – program, jehož placená verze mimo telefoních poplatků a dalších položek hlídá i aktuální připojení. Hlásí každý pokus o připojení k internetu (což bude uprostřed surfování více než podezřelé a odhalí tak třeba i pokus o připojení pomocí žluté linky).

D

 • Dropbox – multiplatformní program pro snadné on-line přenášení souborů mezi počítači. Dropbox je vlastně takový teleport. Nainstalujete jej na počítač a jak vložíte soubor či adresář do složky dopboxu, začne se nahrávat nový obsah na web. Další vaše počítače spojené s týmž účtem si tento nový obsah začnou automaticky stahovat. Takto lze jednoduše a efektivně teleportovat soubory z domova do práce a na netbook, či na další PC a mít tak automaticky zálohu pro případ poruchy či poškození disku. Chcete-li se registrovat a jako dárek mi zvětšit prostor pro má data, použijte následující„děkovací“ Dropbox odkaz.

F

 • Filezilla – FTP klient dostupný pro Windows, MacOS i Linux – zdarma a legálně. Potřebujete pomoci s nastavením FTP připojení? Zkuste náš návod.
 • Firefox – tento skvělý prohlížeč poskytuje mnohem lepší komfort než Internet Explorer, je bezpečnější, je možné ho užívat i na Linuxu, Mac OS X a je zcela zdarma a v češtině. Vznikají pro něj mnohá užitečná rozšíření (např: Adblock – blokování reklamy), můžete měnit jeho vzhled, přizpůsobit si ho, zkrátka je toho spousta! Proto si rozhodně nenechte ujít možnost dívat se na internet novýma očima – Firefoxem!!!
 • Free Download Manager – manažer pro stahování souborů z internetu. Je zdarma, umí navazovat přerušené stahování (pokud to umožňuje server), stahování více částí souboru najednou atd. K dispozici je i čeština do FDM, kterou se pokouším udržovat aktuální (nyní pro verzi 1.9).

G

I

 • Inkscape – opensource editor vektorové grafiky nejen formátu SVG. Intuitivní, multiplatformní, otevřený a velmi mocný nástroj. Najde uplatnění při návrhu letáčku, loga nebo tvorby složitého vzhledu webových stránek.

K

 • Kerio Personal Firewall – osobní firewall od Keria – hlídá komunikaci počítače s internetem. Novou nepovolenou komunikaci nahlásí a umožní její trvalý zákaz, trvalé povolení, nebo jen dočasný zákaz či povolení. Při správném používání dokáže účinně bránit vaše PC před hackery. Pro osobní použití zdarma.
  Vývoj produktu převzala firma Sunbelt Software. Pro koncové uživatele to znamená krom pokračování vývoje oblíbeného firewallu i zajímavé zlevnění placené verze.

M

N

 • NOD32 – kvalitní antivirový program, kterému důvěřuje nejeden server a svěřuje mu kontrolu pošty přímo na webu. Máte-li zájem zakoupit kvalitní ochranu svého počítače před viry, bude NOD32 dobrou volbou.

O

 • Open Office – opensource balík kancelářských programů, které hrdě s hlavou vztyčenou tvoří alternativu pro Microsoft Office. Texty pro Abowe jsou upravovány i pomocí tohoto programu. Verze 2.0 překvapila velmi kvalitním zpracováním. Program je kompletně v češtině a to včetně rozsáhlé nápovědy. Uživatelům pomůže i český propagační web OpenOffice.
 • Opera – velmi kvalitní prohlížeč internetových stránek, který obsahuje i e-mailového klienta a čtečku RSS kanálů. Byl placený, verze zdarma zobrazovala reklamu. Nyní je zdarma i bez reklamy. Podporuje standardy lépe než Internet Explorer, je bezpečnější a pokud si zvyknete na trochu odlišné ovládání, nebudete chtít měnit. Funguje i na rozdilných platformách a systémech.

S

 • Scribus – opensource sázecí program. Pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet vysázet vlastní knížku či časopis. Scribus je kvalitní DTP aplikace šířená zdarma pod licencí GNU GPL
 • Spybot S&D – program, jehož tvůrcem je Patrick M. Kolla, odhaluje na počítači špionský software, dokáže počítač i preventivně ochránit (Imunizovat), zálohovat stav systému atd. Program má český překlad uživatelského prostředí. Program je zdarma (Freeware) s možností přispět na vývoj (Donate).
  Více informací o produktu Spybot S&D
 • SpywareBlaster – program od Javacool Software LLC. Známé nežádoucí produkty blokuje, čímž opět zvyšuje bezpečnost vašeho PC. Produkt je zdarma (Freeware) s možností přispět tvůrcům na vývoj (Donate).
  Více informací o produktu SpywareBlaster
 • Spyware Terminator – program nabízející real-time ochranu a možnost automatické aktualizace databáze proti spywaru. Produkt je zdarma (Freeware).
  Více informací o produktu Spyware Terminator

T

 • Thunderbird – opensource e-mailový klient s velkými možnostmi. Pomocí rozšíření (extension) ho lze obohatit o mnohé funkce, které zjednoduší a zpříjemní prácí poštou. Používáte Outlook Express? Přejděte na Thunderbirda a zbavte významné části starostí s e-mailovými viry. Zkuste Thunderbird.

Z

Uveřejněno: 8.9.2004, 10:52
Poslední aktualizace: 04.03.2014, 11:45:28

Menu