Absolute beginner on Web - Projekt Abowe
Abowe > 1. Uživatelské min… > Bezpečnost… > Čeho se nebát – HOAX, fámy atd…

Čeho se nebát – HOAX, fámy atd…

Obsah článku v kostce:

  • HOAX je důvěryhodně podaný nesmysl, na který se lze snadno nachytat. Nejčastěji se šíří pomocí elektronické pošty (e-mailem).
  • Charakteristika: snaží se vzbudit u čtenáře důvěru, přimět ho k tomu, aby zprávu (HOAX) v dobré víře rozeslal všem známým i neznámým lidem, na které má kontakt. HOAX se tak dále šíří světem.
  • Typy HOAXu: cokoliv, co může vzbudit strach, nadšení, pobláznění, neuvážené jednání. Třeba SMS zdarma, zničení PC jediným e-mailem…
  • Škodlivost HOAXu: Kromě zátěže datových linek (zbytečným rozesíláním) může například podrvžený návod na odstranění fiktivního problému nové problémy způsobit (např: smažete si podle návodu část systému, způsobíte kolaps počítače, ztrátu dat atd.).
  • Jak se bránit? Uvažujte a nevěřte všemu, co je napsáno.

Čeho se na internetu nebát – HOAX, fámy a tak

O HOAXu už toho bylo napsáno mnoho, a tak je tento článek vlastně jen domlacováním slámy ve snaze vybušit nějaké to zrno. Vycházíme převážne z internetových zdrojů, které jsou umístěny v sekci odkazy (majoritně z http://www.hoax.cz/index.php3?action=info). Náš článek je vlastně tak trochu do počtu, ale není možné, aby v uživatelské příručce začátečníka chyběl. Vrozená slušnost nám zas brání ho sprostě ošlehnout z jiných stránek. I když inspirace bude více než patrná…

Co je to HOAX?

HOAX je zpráva, která se snaží vzbudit u uživatele paniku, strach, unáhlené činy atd. Většinou to bývá upozornění na zaručeně „nejničivější virus“ v historii informační techniky a internetu, nebezpečí skryté ve vašem PC a tak dále… Prostě varování před neexistujícím nebezpečím.

Charakteristické pro HOAX je:

Pokud vás v e-mailu vysloveně žádají o rozeslání – např.: „Rozešlete tento e-mail co nejrychleji všem svým přátelům, varujte je!“, jedná se s velkou pravděpodobností o HOAX.

Jednotlivé typy HOAXu

Varování před viry a útoky na PC

Dají se přenést disketou, CD, internetem, e-mailem, pomalu je můžete dostat i kašlem. Jsou nebezpečné a destruktivní. Ano, až na ten kašel je to pravda. Ale návod, jak se konkrétního viru vyvarovat či zbavit najdete spíš na serverech, které se touto problematikou zabývají. E-mail s takovým varováním či návodem je to téměř na 100 % nesmysl (a kolikrát sám obsahuje vir v příloze).

Popisy jiného nebezpečí (i mimo svět výpočetní techniky)

Virus kosí miliony, Měsíc spadne, zemětřesení z krabičky od sirek… Je toho mnoho, co se dá vymyslet.

Prosby o pomoc

Falešné, ale i pravé (ale už neaktuální). Prvý případ využívá sociální solidarity (ochotu pomoci, a pokud nemohu pomoci já, třeba pomůže někdo jiný, komu to přepošlu). Druhý je – například: Žádost o dárcovství kostní dřeně. Ta může cestovat i několik let po a) uzdravení pacienta 2) úmrtí pacienta. Jediné pozitivum v tomto případě je, že se lidé dozví, že je vůbec třeba kostní dřeň dávat, aby se mohlo léčit.

K mobilním telefonům

Kredit zdarma, odposlouchávání, skryté funkce na SMS zdarma, volání zdarma…

Petice, výzvy

Buď myšlené ze srandy, nebo i myšlené vážně, ale nemající právní náležitosti (takže platné nebudou a jsou vlastně zbytečné).

Podvodné (známé i jako nigerijské dopisy)

O co jde? Například: „Chceme převést několik milionů z revolucí zasažené rozvojové země (zpravidla peníze z diamantů, nebo nabyté ze zapomenuté královské pokladnice) a potřebujeme k tomu Váš účet. Odměna v řádu procent až desítek procent.V čem je potíž? No, na výdaje spojené s převodem potřebujeme příspěvek od Vás…“
Vidina snadně vydělaných desítek až stovek tisíc – tak zaplatíte, vyskytnou se komplikace, zaplatíte, objevily se potíže, zaplatíte… a tak dokola, dokud jste ochotni nechat se dojit…

Pyramidové hry

Kdo je první, má pod sebou lidi, kteří na něho vydělávají, ti mají pod sebou lidi, co na ně vydělávají, a ti mají další lidi, kteří vydělávají na ty, co jsou nad nimi. Je jen otázka času, kdy dojdou lidé a pyramida se zhroutí. Ale to už jsou ti z vrcholku napakováni a zajištěni na celý život. Příklad?
„Pošli 100 korun na 5 adres, které jsou uvedeny na začátku dopisu. Přepiš dopis, na první místo napiš sebe, poslední adresu vynech. Pošli svým 5 přátelům. Brzo obdržíš obálky, ve kterých bude (pokud nikdo řetěz nepřeruší) 500+2500+12500+62500+312500 = 390 500,- Kč. Proto nepřerušuj řetěz.“
Pokud pošlete, zapojíte do hry (jen na své vlákno) 3 905 lidí. To, že za chvíli dostanete znovu tento dopis vy, nebo někdo jiný – a řetěz se začne přerušovat – je jasné. A tak důvěřivci ztratí své peníze a vršek pyramidy se utěšeně napakuje.

Řetězové dopisy štěstí

Obdoba pyramidy, jen se netýká peněz. Možná proto ji každý přepošle ochotněji, takže zbytečně plní e-mailové schránky.

Žertovné zprávy

Podařený vtípek, který rozhodně musí vidět všichni ostatní. Časem se vám určitě vrátí, až si někdo, ke komu se tento e-mail dostane, vzpomene na vás a bude vás chtít pobavit.

V posledních zmíněných případech se už jedná o SPAM (žerty se posílají kolikrát i bez výzvy o další šíření.)

Pokud chybí zpětná možnost ověření (odkaz na server, kde se vyskytují další novinky o problematice - viru, podrobnostech o chybě systému atd.), jedná se téměř na 100 % o HOAX. Uvažujme, proč by společnost jako Microsoft – případně antivirová firma – formou e-mailu upozorňovaly na nový virus a přitom nenabídly adresátovi možnost dohledat nové aktuálnější informace (datum a čas výskytu, jak se bránit, jednoúčelové aplikace na odstranění, atd.).

Čím HOAX škodí

Obtěžuje, plní e-mailové schránky, zatěžuje zbytečně linky. Ztrácíte s ním čas. Pokud uvěříte, můžete poškodit své známé, sebe, případně svůj počítač po softwarové i hardwarové stránce.

Co se stane, když nepřepošlete

Pokud zprávu s vyjmenovanými vlastnostmi obdržíte a nepošlete dál, podařilo se vám rozetnout jeden článek řetězu.

Odkazy

Rekapitulace – jak nepřijít o nervy:

Uveřejněno: 12.9.2003, 9:23
Poslední aktualizace článku: 24.2.2004, 13:44

Menu